
Od 1 listopada 2019 r. wprowadzono zmianę w art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT polegającą na dodaniu do katalogu informacji, jakie powinna zawierać faktura, specjalnego oznaczenia w postaci zapisu “mechanizm podzielonej płatności”. Obowiązek zamieszczenia przedmiotowej informacji dotyczy wyłącznie faktur dokumentujących transakcje dokonane pomiędzy podatnikami, których jednorazowa wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty i obejmujących towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Umieszczenie nowego oznaczenia na fakturze ma na celu wyeliminowanie przypadków omijania nowych rozwiązań przykładowo poprzez stosowanie przez wystawcę tych faktur rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych do rozliczeń transakcji objętych obowiązkiem stosowania MPP.
Jak wynika z przepisów Prawa bankowego, do ROR-ów nie otwiera się rachunków VAT, zatem nabywca nie miałby fizycznej możliwości zrealizowania ciążącego na nim obowiązku zapłaty danej faktury w MPP. Ponadto przepis ten ma uniemożliwić zaistnienie sytuacji, w których dostawca w drodze postanowień umownych z nabywcą będzie chciał wyłączyć stosowanie mechanizmu podzielonej płatności. Przy wprowadzonej regulacji takie umowne postanowienia będą nieważne, jako sprzeczne z ustawą.
W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę bez specjalnego oznaczenia “mechanizm podzielonej płatności” naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku przypadającej na dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT wykazanej na tej fakturze. Jeżeli zatem dana faktura (tj. bez specjalnego oznaczenia) o wartości brutto przekraczającej 15.000 zł zawierać będzie jedną pozycję dokumentującą nabycie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, to sankcja ta będzie naliczana wyłącznie od wartości kwoty podatku należnego z tytułu tej konkretnej pozycji.
Jednak sprzedawca (wystawca faktury) będzie mógł uniknąć sankcji, pod warunkiem że nabywca ureguluje w mechanizmie podzielonej płatności kwotę odpowiadającą kwocie podatku przypadającą na dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Ponadto sprzedawca może naprawić swoje uchybienie wystawiając fakturę korygującą, aby nabywca zapłacił fakturę w mechanizmie podzielonej płatności.
Źródło: http://www.gazetapodatkowa.gofin.pl/index.php?s=a&id=194198