Proste sposoby na redukcję obciążeń podatkowych
Podatki stanowią istotną część naszego systemu finansowego oraz są nieodłączną częścią funkcjonowania każdego państwa i odgrywają ogromną rolę w jego rozwoju. Obciążenia podatkowe dotyczą praktycznie każdego. Podatki to obligatoryjne opłaty, które musimy płacić państwu na podstawie przepisów prawa. Podatki mają wiele różnych form i mogą obejmować różne sfery naszego życia. Najbardziej powszechnymi rodzajami podatków są podatki dochodowe, podatki od towarów i usług (VAT), podatki od nieruchomości, podatki od spadków i darowizn.
Choć podatków nie można uniknąć, istnieją jednak proste sposoby, które mogą pomóc przedsiębiorcą zredukować obciążenia podatkowe. Jest to przede wszystkim możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Rząd często wprowadza różne ulgi podatkowe, które mają na celu pobudzanie rozwoju gospodarczego. Ulgi podatkowe z jakich mogą skorzystać podatnicy to m.in.
- Ulga na dziecko
- Ulga termomodernizacyjna
- Ulga rehabilitacyjna
- Ulga na internet
- Ulga dla młodych
- Ulga abolicyjna
- Ulga B+R
- Ulga na IKZE
- Ulga na zabytki
- Ulga na terminal
- Ulga na robotyzację
- Ulga na prototyp
- Ulga dla pracujących seniorów
- Ulga na powrót
- Ulga na rodzin 4+
- Ulga dla inwestujących w ASI
- Ulga na ekspansję
- Ulga na sponsoring
W celu zmniejszenia obciążeń podatkowych można odliczyć od podatku różnego rodzaju darowizny takie jak:
- Darowizna na OPP
- Darowizna na krwiodawstwo
- Darowizna na kult religijny
- Darowizna na kształcenie zawodowe
- Darowizna na odbudowę zabytków
Czym więcej poniesiemy kosztów tym mniejszy zapłacimy podatek, lecz nie można generować kosztów tylko w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych. Koszty te powinny być przemyślane i tak rozłożone w czasie aby maksymalnie zoptymalizować wysokość płaconych podatków.
W celu redukcji wysokości płaconych podatków przedsiębiorca powinien też przeanalizować formę opodatkowania swojej działalności, być może jej zmiana pozwoli sporo zaoszczędzić na podatkach.
Trzeba również zaznaczyć, że podatnicy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku. W 2024 r. jest to kwota 30.000 zł. Kwota wolna od podatku przysługuje m.in. podatnikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie rozliczających się na druku PIT-37 oraz przedsiębiorcom płacących podatek PIT według skali podatkowej na zasadach ogólnych rozliczających się na formularzu PIT-36.
W celu zmniejszenia należnego podatku dochodowego warto rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W większości przypadku takie rozliczenie jest korzystniejsze niż rozliczenie indywidualne
Korzyści z odpowiedniej strategii podatkowej
Strategia podatkowa jest kluczowym elementem zarządzania ryzykiem podatkowym przedsiębiorstwa, ściśle powiązanym z jego ogólna strategią i zgodnym z obowiązującym prawem podatkowym. Jest to plan działań, który określa, w jaki sposób firma będzie spełniać swoje obowiązki podatkowe.
Według Wytycznych KAS, skuteczna strategia podatkowa powinna:
- odzwierciedlać odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstwa poprzez uiszczanie podatków jako naturalnego obowiązku.
- być spójna z ogólna strategią biznesową oraz wartościami etycznymi firmy.
- zawierać jasno określone, długoterminowe cele podatkowe, np. optymalizację kosztów podatkowych czy minimalizację ryzyka podatkowego.
- być regularnie monitorowana i dostosowywana do zmian w otoczeniu prawnym i biznesowym.
Opracowanie strategii podatkowej wymaga zaangażowania najwyższego kierownictwa oraz uwzględnienia takich elementów jak: identyfikacja i ocena ryzyka podatkowego, opracowanie procedur podatkowych oraz współpraca z doradcami podatkowymi.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednie planowanie podatkowe może przynieść realne korzyści finansowe i znacząco wpłynąć na pule oszczędności przedsiębiorstwa.
Odpowiednia strategia podatkowa pozwala nam legalnie i zgodnie z przepisami zmniejszyć kwotę naszych podatków.
Korzyścią wynikającą z odpowiedniej strategii podatkowej jest możliwość optymalizacji naszego dochodu. Przy odpowiednio dobranych sposobach rozliczenia możemy zmniejszyć nasze podatkowe obciążenie i zwiększyć nasze miesięczne wynagrodzenie.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej i dobrze dopasowanej strategii podatkowej możemy inwestować swoje oszczędności w sposób bardziej efektywny. Jeżeli znamy nasze podatkowe możliwości, możemy śmiało skierować nasze pieniądze w te inwestycje, które będą dla nas najbardziej korzystne. Dzięki temu nasze oszczędności mogą rosnąć w tempie, które nie było dla nas możliwe wcześniej.
Podsumowując jest wiele sposobów na redukcję obciążeń podatkowych. Wystarczy poświęcić trochę czasu na szukanie informacji na temat ulg podatkowych oraz innych sposobów które pomogą zredukować obciążenia podatkowe. Dobranie odpowiedniej strategii podatkowej pozwoli sporo zaoszczędzić!
Dowiedz się jakie są odliczenia podatkowe z tytułu darowizny