W końcu się udało. Jesteś Pracownikiem. Zaczynasz swoje doświadczenie, po raz pierwszy, a może to już jest Twoja kolejna praca. Na początku wszystko jest ekscytujące, uczysz się nowych rzeczy, poznajesz współpracowników oraz stajesz przed wyzwaniem związanym z wypełnieniem swoich obowiązków. Na pewno nie myślisz wtedy o wolnym od pracy. Jednak z biegiem czasu i adaptacją w miejscu pracy zaczynasz się zastanawiać jakie zwolnienia od pracy Ci przysługują.
Wyróżniamy dwa rodzaje zwolnień od pracy.
Są nimi zwolnienia okolicznościowe oraz inne zwolnienia od pracy. Zajmijmy się pierwszymi z nich. Dotyczą one różnych zdarzeń rodzinnych. Ustawodawca przewidział zwolnienia od pracy, które wskazane zostały w §15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Za czas tych zwolnień pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w następujących wymiarach:
- Ślub:
– pracownika (wymiar zwolnienia 2 dni)
– dziecka pracownika (wymiar zwolnienia 1 dzień)
- Narodziny – dziecka pracownika (wymiar zwolnienia 2 dni)
- Zgon i pogrzeb:
– małżonka, dziecka, matki, ojca, macochy, ojczyma pracownika (wymiar zwolnienia 2 dni)
– brata, siostry, dziadka, babki, teścia, teściowej oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika (wymiar zwolnienia 1 dzień)
Występują również inne zwolnienia od pracy. Jednak nie do wszystkich z nich Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia.
Zwolnienia od pracy wynikające z rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności:
-
Z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
– uczestnictwo w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji (§ 8 rozporządzenia i art. 257 K.p.)
– uczestnictwo w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze strony lub świadka w postępowaniu pojednawczym (§ 8 rozporządzenia)
– przeprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz chorób wenerycznych (§ 9 rozporządzenia)
– uczestnictwo członka GOPR w akcji ratowniczej i w wypadku po niej (§11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia)
– uczestnictwo członka ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Służba SAR” w akcji ratowniczej oraz udział w szkoleniach (§ 11 ust. 1 pkt 2b rozporządzenia)
– wypoczynek członka SAR po zakończeniu akcji ratowniczej (§ 11 ust. 1 pkt 2b rozporządzenia)
– oddanie krwi przez krwiodawcę (§ 12 rozporządzenia)
– przeprowadzone przez krwiodawcę zleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy (§12 rozporządzenia)
-
Bez zachowania prawa do wynagrodzenia:
– stawiennictwo na wezwanie organu właściwego w zakresie powszechnego obowiązku obrony (§ 5 rozporządzenia)
– stawiennictwo na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenie (§ 6 rozporządzenia)
– wykonywanie czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń (§ 7 rozporządzenia)
– stawiennictwo na wezwanie Najwyższej Izby Kontroli w charakterze świadka lub specjalisty (§ 10 rozporządzenia)
– uczestnictwo członka Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w działaniach ratowniczych (§ 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia)
– wypoczynek członka OSP po zakończeniu działań ratowniczych (§ 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia)
– uczestnictwo członka OSP w szkoleniu pożarniczym (§ 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia)
Pracownik niepełnosprawny
Nie są to wszystkie zwolnienia od pracy, które przysługują pracownikom. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą korzystać z odpłatnego zwolnienia na:
– uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym
– wykonywanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonywane poza godzinami pracy.
Pomimo, że wiele z tych zwolnień jest nieodpłatne, występuje możliwość rekompensaty utraconych zarobków. Na podstawie zaświadczenia wydanego przez pracodawcę, określającego wysokość utraconego wynagrodzenia za czas zwolnienia, organ właściwy wypłaca rekompensatę pieniężną z tego tytułu.
Tak więc Pracownik który „zadomowił” się już w nowym miejscu zatrudnienia ma dodatkowe możliwości na zwolnienia od pracy, które nie są tylko urlopem wypoczynkowym lub zwolnieniem chorobowym. Warto wiedzieć o przysługujących możliwościach.
Źródło:http://www.gazetapodatkowa.gofin.pl/pdf.html