Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej niestety nieraz jest nie do uniknięcia. Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma niepewnościami i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Na szczęście polskie prawo wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Zamiast całkowitej likwidacji działalności istnieje możliwość jej tymczasowego zawieszenia. To rozwiązanie może przynieść ulgę w przypadku chwilowych problemów finansowych, pozwalając na uporządkowanie spraw i podjęcie pewnych działań naprawczych.

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – GŁÓWNE PRZYCZYNY

  • Utrata płynności finansowej wynikająca z braku wystarczających środków na pokrycie bieżących kosztów za wynajem lokalu, media, opłaty drogowe czy inne (Internet, monitoring), koszty utrzymania floty czy pojazdów czy też zobowiązań wobec kontrahentów.
  • Potrzeba przerwy w prowadzeniu działalności – Potrzeba zaprzestania prowadzenia działalności może wynikać w wielu powodów. Przykładowo wiele firm funkcjonuje sezonowo. Innymi powodami mogą być sprawy osobiste czy też chęć przeprofilowania, przebranżowienia działalności. Obecnie rynek jest przesycony, dlatego przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest utrzymanie się na rynku i wyróżnienie na tle konkurencji.
  • Szukanie nowego pomysłu na biznes – Czas zawieszenia może być wykorzystany na analizę rynku, opracowanie nowej strategii, nowego produktu i przygotowanie się do ponownego uruchomienia firmy na zmienionych zasadach.

ZAWIESZENIE DZIAŁAŁNOŚCI A KORZYŚCI I OGRANICZENIA

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ZAWIESZENIA:

  • Brak obowiązku opłacania składek ZUS i podatków: W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne a także podatków dochodowych od osób fizycznych i VAT.
  • Utrzymanie statusu przedsiębiorcy: Zawieszenie działalności nie wiąże się z wyrejestrowaniem firmy z CEIDG lub KRS co oznacza, że przedsiębiorca zachowuje NIP i inne dane rejestrowe.
  • Możliwość powrotu do działalności: Po ustabilizowaniu sytuacji finansowej lub znalezieniu nowego pomysłu na biznes, przedsiębiorca może w każdej chwili wznowić działalność.

OGRANICZENIA:

  • Brak możliwości prowadzenia działalności – W okresie zawieszenia nie można prowadzić działalności gospodarczej w zakresie objętym wpisem do CEIDG lub KRS.
  • Konieczność uregulowania zobowiązań – Przed zawieszeniem działalności należy uregulować wszystkie zobowiązania wobec kontrahentów, pracowników i urzędów.
  • Brak dostępu do niektórych form wsparcia – Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, nie mogą korzystać z niektórych form wsparcia dla firm, np. dotacji unijnych.

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – JAKIE FORMALNOŚCI NALEŻY DOPEŁNIĆ?

Przedsiębiorca, który podejmie decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej musi dopełnić formalności. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEIDG o zawieszeniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma dowolność w złożeniu w/w wniosku. Może to zrobić online poprzez zalogowanie się na stronie login.gov.pl o ile podatnik posiada profil zaufany lub e-dowód, osobiście w urzędzie bądź pocztą. W przypadku błędu, system niezwłocznie poinformuje o tym przedsiębiorcę. Po złożeniu wniosku o zmianę danych w CEIDG, aktualizacja zostanie wprowadzona do systemu w ciągu jednego dnia roboczego. Oznacza to, że nowe, zaktualizowane dane będą widoczne dla wszystkich uprawnionych osób już następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku.

Co ważne, przedsiębiorca ma dowolność w podjęciu decyzji o okresie trwania w zawieszeniu jak i okresie odwieszenia działalności gospodarczej.

CO WOLNO A CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ W TRAKCIE ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Co wolno przedsiębiorcy? 

  • Podejmować działania mające na celu utrzymanie lub ochronę źródeł przychodów: Działania te mogą obejmować np. wynajmowanie lokalu, w którym wcześniej prowadzono działalność czy też kontynuowanie sprzedaży towarów zgromadzonych przed zawieszeniem.
  • Przyjmować należności i regulować zobowiązania: Przedsiębiorca ma prawo przyjmować płatności za usługi lub towary dostarczone przed zawieszeniem działalności, a także regulować zobowiązania powstałe w tym okresie.
  • Zbywać majątek firmy: Można sprzedawać środki trwałe i wyposażenie firmy, które nie są już potrzebne.
  • Uczestniczyć w postępowaniach sądowych, administracyjnych i innych: Właściciel firmy ma prawo (a w niektórych przypadkach obowiązek) brać udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z prowadzoną wcześniej działalnością gospodarczą.
  • Powołać lub odwołać zarządcę sukcesyjnego: Jeśli w firmie działa zarządca sukcesyjny, można go odwołać lub powołać nowego.

Czego nie wolno przedsiębiorcy?

  • Zabronione jest uzyskiwanie przychodu z dz.g.,
  • Świadczenie usług,
  • Dokonywać odpisów amortyzacyjnych środków trwałych.

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI A PIT

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba martwić się o zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ nie trzeba ich opłacać! Jest to jedna z głównych korzyści płynących z zawieszenia firmy.

W większości przypadków, podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji JPK_V7M ani JPK_V7K za okresy zawieszenia działalności. Oznacza to, że:

  • Nie musisz prowadzić ewidencji VAT w tym czasie.
  • Nie musisz generować i wysyłać plików JPK_VAT.

WYJĄTKI !

  • Jeśli w trakcie zawieszenia uzyskujesz przychody (np. ze sprzedaży majątku firmy), masz obowiązek złożyć JPK_V7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.
  • Jeśli przed zawieszeniem dokonałeś transakcji wewnątrzwspólnotowych nabycia towarów, importu usług lub nabyłeś towary jako nabywca i w związku z tymi transakcjami jesteś podatnikiem VAT, masz obowiązek złożyć JPK_V7M/JPK_V7K za okresy zawieszenia.