Zakładanie działalności gospodarczej – krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczej  – krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczej – czemu nie. Kiedy nadchodzi frustracja związana z brakiem ofert pracy, zatrudnieniem na umowę o pracę, niskim wynagrodzeniem, lub złą atmosferą w firmie w której pracujesz – najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Może warto pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co to jest?

Jest to najprostsza forma działalności. Nie potrzeba żadnych umów, zgód czy pełnomocnictw. Jeśli decydujesz się na założenie takiej formy działalności pamiętaj tylko że za zobowiązania firmy odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Zakładanie działalności gospodarczej – od czego zacząć

  1. Wpis do CEIDG

Najpierw warto zastanowić się jakie dokładnie usługi będziesz świadczyć w ramach swojej działalności jest to niezbędne, ponieważ podczas uzupełniania wniosku musisz podać KOD PKD który określał będzie twoje usługi. Wpisu do CEIDG dokonuje się poprzez stronę https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/03154

  1. Forma opodatkowania

Podczas rejestracji działalności należy wybrać formą opodatkowania. Masz do wyboru – zasady ogólne (opodatkowania dochodu w wysokości 17% (od 01.07.2022 – 12%) lub 32% – powyżej dochodu w wysokości 120 000,00 zł); ryczałt ewidencjonowany (opodatkowanie przychodu na podstawie stawki ryczałtowej uzależnionej od świadczonych usług np. usługi budowlane 5,5% sprzedaż towarów 3%); podatek liniowy (opodatkowanie dochodu w wysokości 19% bez względu na jego wielkość).

  1. Składki ZUS

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, składka zdrowotna w ZUS jest liczona w zależności od wybranej formy opodatkowania. Dlatego już na etapie zakładania działalności warto przeanalizować jak mniej więcej mogą kształtować się przychody i koszty działalności oraz która forma opodatkowania będzie najbardziej korzystna, ponieważ przy obciążeniach podatkowych wartość składki zdrowotnej będzie mieć bardzo duże znaczenie. Przy zasadach ogólnych – składka zdrowotna wynosi 9% dochodu, w ryczałcie ewidencyjnym mamy widełki w zakresie przychodu – na podstawie których opłacamy zryczałtowaną składkę zdrowotną, przy podatku liniowym – składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu.

  1. Zgłoszenie do VAT

Na etapie zakładania działalności warto zwrócić uwagę dla jakich klientów będą świadczone usługi. Jeśli naszymi głównymi odbiorcami będą osoby fizyczne – nie koniecznie trzeba będzie zgłaszać się do VAT-u. Jeśli jednak planujemy świadczyć usługi dla firm, może się okazać, iż niezbędne będzie wystawianie faktur z podatkiem VAT. Warto również zwrócić uwagę, iż niektóre usługi od razu zobowiązują do rejestracji w VAT – tak jak np. doradztwo.

  1. Założenie konta bankowego

Jeśli zgłosisz się do VAT – kolejnym krokiem będzie również założenie firmowego konta bankowego. Takie konto jest niezbędne do dokonywania przelewów w formie podzielonej. Jak również niezbędne będzie zgłoszenie konta na białą listę w Urzędzie Skarbowym – dokonuje się tego przez formularz CEIDG

  1. Znajdź biuro rachunkowe

Jeśli podatki to nie jest Twoja mocna strona, warto poszukać odpowiedniej pomocy w prowadzeniu biznesu. Dobre biuro rachunkowe to podstawa sukcesu. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, czy liczy się kontakt telefoniczny, może wysyłka dokumentów przez internet, a może zależy Ci na kontakcie osobistym. Sprawdź czy biuro rachunkowe z którym nawiążesz współpracę będzie spełniało wszystkie Twoje wymagania.

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami