
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych jest kluczowe dla zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa i profesjonalizmu w branży transportowej. Jest to proces wymagany prawnie, odnawiany co pięć lat, który umożliwia kierowcom zawodowym utrzymanie oraz odnowienie swojego świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Czym jest szkolenie okresowe kierowców?
Każdy kierowca zawodowy zobowiązany jest co 5 lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej poświadczającego uzyskanie kwalifikacji, ukończyć szkolenie okresowe odpowiednio do pojazdu, którym wykonuje przewóz drogowy. Szkolenie okresowe dla kierowców wykonujących transport drogowy osób lub rzeczy ma na celu przypomnienie i odświeżenie dotychczasowej wiedzy, jak również jej uzupełnienie o nowe, zmieniające się przepisy.
Czym jest profil kierowcy zawodowego (PKZ)?
Przed rozpoczęciem szkolenia kierowca musi uzyskać tzw. Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ). Jest on wydawany na podstawie:
- ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz
- ważnego orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
PKZ wydawany jest BEZPŁATNIE przez Wydział Komunikacji właściwy ze względu na adres zamieszkania kierowcy.
Ile wynosi koszt szkolenia okresowego kierowców?
Koszt szkolenia okresowego nie jest regulowany przepisami. Zatem cena za ukończenia szkolenia okresowego uzależniona jest od konkretnego ośrodka szkolenia kierowców. Przed rozpoczęciem szkolenia należy kontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem celem uzyskania informacji odnośnie ceny za szkolenie i dostępnych form płatności (gotówka, karta, przelew). Na cenę szkolenia z pewnością wpływ może mieć rodzaj oferowanych zajęć praktycznych oraz warunki szkolenia.
Ile godzin trwa szkolenie okresowe kierowców?
Szkolenie okresowe trwa 35 godzin i składa się z pięciu modułów tematycznych (każdy moduł po 7 godzin), co łącznie daje nam 5 dni kalendarzowych. Co ważne, nie musi to być 5 dni z rzędu (np. od poniedziałku do piątku). Każdy moduł ma na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności kierowców w różnych obszarach, w tym co najmniej jeden moduł poświęcony jest bezpieczeństwu ruchu drogowego. Szkolenie to jest nie tylko obowiązkiem, ale i szansą na podniesienie osobistych kompetencji każdego kierowcy zawodowego.
Kto jest zobowiązany do uczestnictwa w szkoleniu okresowym?
Szkolenie okresowe przeznaczone jest:
- dla tych, którzy pracują lub chcą pracować w transporcie drogowym.
- dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kat. C1 lub C przed 10 września 2009r. oraz prawo jazdy kat. D1 lub D przed 10 września 2008 r.
- Dla aktywnych kierowców zawodowych, którym minął okres ważności poprzedniego kursu przewozu rzeczy oraz kierowców, którzy ukończyli kwalifikację wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą a minął im okres 5 lat.
Czy istnieje konieczność zdawania egzaminu po ukończeniu szkolenia okresowego?
Szkolenie okresowe nie kończy się egzaminem.
Czy kierowca może ukończyć́ jedno szkolenie okresowe kierowców do wszystkich kategorii prawa jazdy?
W przypadku, gdy kierowca posiada uprawnienia zarówno w zakresie kat. C, jak i D jest zobowiązany ukończyć tylko jedno szkolenie okresowe – w zakresie bloku programowego C lub D. Uprawnienia przedłużają się wówczas w zakresie kierowania samochodem ciężarowym, jak i autobusem.
Czy istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia okresowego dla kierowców w formie online?
Szkolenie okresowe kierowców odbywa się stacjonarnie w wybranym ośrodku szkolenia. Przepisy pozwalają jednak, aby jeden moduł szkolenia odbywał się w formie kursu on-line. Zatem przez cztery dni szkolenia kursant stawia się w ośrodku szkolenia, a jeden wybrany moduł (w porozumieniu z ośrodkiem szkolenia) może ukończyć online.
Jakie badania trzeba przejść, aby przedłużyć kwalifikacje zawodowe kierowcy?
Celem przedłużenia kwalifikacji zawodowych należy odbyć badania lekarskie oraz psychologiczne i uzyskać:
– orzeczenie lekarskie – o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (wydawane przez lekarza medycy pracy uprawnionego do badań kierowców)
– orzeczenie psychologiczne – o braku przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (wydawane przez psychologa transportu)
Co ile czasu konieczne jest przedłużenie kwalifikacji zawodowych kierowcy?
Co do zasady świadectwo kwalifikacji zawodowych ważne jest 5 lat. Pamiętać należy jednak, że kierowcy po ukończeniu 60 roku życia zobowiązani są do wykonywania badań lekarskich i psychologicznych co 30 miesięcy, a więc co 2,5 roku zamiast co 5 lat.
Kto pokrywa koszty szkolenia okresowego kierowców – pracownik czy pracodawca?
Standardowo koszty szkolenia okresowego ponosi kierowca. Jednak w wielu firmach transportowych koszty te są często pokrywane przez pracodawcę, co jest praktyką powszechną w branży z uwagi na niedobór kwalifikowanych kierowców. Wydatki te pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, co stanowi dodatkową korzyść finansową.