Polski Ład – o czym powinien poinformować pracodawca swojego pracownika?

Polski Ład – o czym powinien poinformować pracodawca swojego pracownika?

Polski Ład to największa rewolucja podatkowa jaką zagwarantował nam Rząd. Nigdy do tej pory jedna ustawa nie zmieniała tak wielu innych ustaw, rozporządzeń, kodeksów. Jej zasięg odnosi się nie tylko do wynagrodzeń pracowników, ale równie sposobu obliczania według nowych zasad składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, braku możliwości jej odliczenia od podatku i wielu innych.

Czy Pracodawca ma obowiązek informowania pracownika o zmianach związanych z Polskim Ładem?

W Polsce nie od dziś funkcjonuje powiedzenie „nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania”. Co to tak dokładnie oznacza? To nie Pracodawca odpowiada za swoich pracowników i przeświadczenie, że zawsze powinni być o wszystkim informowani powoduje tylko rosnące frustracje. Tak naprawdę, każdy w własnym zakresie powinien zgłębiać wiedzę w zakresie aspektów które go bezpośrednio dotykają. Ślepe zawierzenie informacją przesyłanym odgórnie nigdy nie kończy się niczym dobrym.

Na co więc warto zwrócić uwagę?

  1. Nastąpiło zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Oznacza to że pracownik zarabiający do 30 000,00 złotych nie zapłaci podatku dochodowego. W związku z powyższym wzrosła również kwot wolna od podatku do 5 100,00 zł. Pracownik który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie ma złożonego podwójnie PIT-2 informacji o korzystaniu z ulgi podatkowej. Jeśli tak jest w zeznaniu rocznym okaże się że dwukrotnie zastosowano mu kwotę wolną i finalnie w rozliczeniu rocznym będzie musiał zapłacić sporo podatku.

  1. Drugi próg podatkowy

W roku 2022 wzrasta nam limit od którego liczony jest podatek w wysokości 32%. W latach ubiegłych była to wartość 85 528,00 zł natomiast od obecnego roku będzie to kwota 120 000,00 zł.

  1. Samochód służbowy – zmiana zasad opodatkowania

Nie będzie brana pod uwagę pojemność silnika używanego samochodu lecz moc silnika. Samochodu do 60kW będą generować przychód w kwocie 250,00 zł miesięcznie, natomiast wszystkie powyżej tej wartości już 400,00 zł miesięcznie.

  1. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

Do roku 2021 od wartości podatku dochodowego można było zastosować obniżenie o 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej. Finalnie płatność podatku była obniżona. W chwili obecnej podniesiono kwotę wolną od podatku właśnie po to aby obywatele nie od razu odczuli brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Niestety jest to bardzo poważna zmiana podatkowo, która bezpośrednio w wysokim stopniu uderza również w przedsiębiorców. Warto bowiem zwrócić uwagę, iż właściciel firmy nie dość że nie może obniżyć podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej to jeszcze wartości tej składki nie może uwzględnić w kosztach. A najgorsze z tego wszystkiego jest to że składka zdrowotna u przedsiębiorcy liczona jest teraz od dochodu – więc jej wartość drastycznie wzrosła. Więc od razu wiadomo kto za te zmiany podatkowe finalnie zapłaci – ostateczny konsument, któremu wzrosną opłaty za artykuły spożywcze, media, artykuły odzieżowe i wszystkie dobra z których korzysta w ciągu miesiąca.

 

Zmiany wykazane powyżej to jedynie cząstka w ilości jakie wprowadził Polski Ład. Dlatego warto być na bieżąco i w własnym zakresie zgłębiać zmiany które niejednokrotnie wprowadzane są przez Rządzących nocną porą.