Kiedy ZUS Zleceniobiorcy kosztem przy Umowie Zlecenie?

Kiedy ZUS Zleceniobiorcy kosztem przy Umowie Zlecenie?

Załóżmy sytuację – Umowa Zlecenie z datą WYPŁATY na koniec miesiąca stycznia, a SKŁADKI ZUS z datą zapłaty do 15 dnia lutego.

Kiedy SKŁADKI ZUS są kosztem podatkowym?

Dla rozliczania składek ZUS od umów zlecenia w kosztach podatkowych zleceniodawcy ustawodawca wskazał dwa momenty rozliczania.

SKŁADKI ZUS te w części finansowanej przez zleceniobiorcę, będące elementem jego wynagrodzenia, stają się dla zleceniodawcy kosztem podatkowym w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji zleceniobiorcy należności z tytułu umowy zlecenia (art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o pdop).

SKŁADKI ZUS od tych umów w części finansowanej przez zleceniodawcę stają się kosztem podatkowym w dacie ich zapłaty do ZUS (art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o pdop).

Zatem, SKŁADKI ZUS, które leżą po stronie ZLECENIOBIORCY będą kosztem podatkowym w styczniu, zaś SKŁADKI ZUS, które leżą po stronie ZLECENIODAWCY będą kosztem podatkowym w lutym.

Dlaczego warto nam zaufać?

513
rozliczanych pracowników
159
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies oraz localStorage, są one potrzebne do prawidłowego działania więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close