Przychód na przełomie roku w księdze podatkowej

Przychód na przełomie roku w księdze podatkowej

Kontrahent sprzedane towary handlowe odebrał w dniu 21 grudnia 2018 r. Fakturę dokumentującą tę sprzedaż wystawił 7 stycznia 2019 r. Czy przychód uzyskany z tej sprzedaży powinienem ująć w księdze podatkowej za 2018 r. czy 2019 r.?

Przychód uzyskany ze sprzedaży towarów podatnik powinien ująć w księdze podatkowej za 2018 r. pod datą wydania towarów handlowych, tj. 21 grudnia 2018 r.

Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przypadku podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT, za przychód z tej sprzedaży uznaje się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Stanowi o tym art. 14 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Generalnie przychód ten powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.

Tak określono w art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych

W sytuacji gdy towar został odebrany przez kontrahenta w dniu 28 grudnia 2018 r., a fakturę dokumentującą tę sprzedaż wystawiono 7 stycznia 2019 r., to data wydania towarów jest wcześniejsza niż data wystawienia faktury.

Dlaczego warto nam zaufać?

513
rozliczanych pracowników
159
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies oraz localStorage, są one potrzebne do prawidłowego działania więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close