Rozliczenie PIT za rok 2020

Rozliczenie PIT za rok 2020

Początek roku to nie tylko plany i postanowienia, które każdy z nas przed sobą stawia. Jest to również czas w którym osoby zatrudnione zastanawiają się na rozliczeniem PIT za rok 2020. Do niedawna obowiązek ten leżał głównie po stronie zatrudnionego, który po otrzymaniu wszystkich PIT-11 musiał dokonać rozliczenia. Od niedawana z pomocą, jak w wielu innych aspektach przychodzi nam Państwo.

 

Na czym polega ta pomoc od Ministerstwa Finansów

Po 15-stym lutego na stronie podatki.gov.pl będziesz mieć możliwość wysłania swojego zeznania rocznego, rozliczonego już przez Ministerstwo Finansów. Zatrudniony będzie miał możliwość wejścia na stronę, zalogowania się za pomocą profilu zaufanego lub danych autoryzujących [PESEL, NIP, kwota przychodu] przeglądu swojego zeznania i po zaakceptowaniu go wysłania do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

 

Wydaje się że wszystko jest takie proste

Niestety nie do końca tak jest i warto zwrócić uwagę, że niestety niektóre PIT-y mogą być niepoprawnie uzupełnione. Chodzi tu głównie o zastosowanie wszystkich ulg podatkowych. Jeśli mamy możliwość skorzystania z ulgi na dziecko, które urodziło się w roku 2020 – może się okazać, że takiej informacji nie będzie w naszym wzorze zeznania.

Jeśli w roku 2020 wpłaciliśmy jakąś darowiznę, również jej tam nie będzie. Wszelkiego rodzaju ulgi, które przysługują Ci po raz pierwszy nie będą wykazane w takim wzorcowym rozliczeniu. Dlatego przed automatyczna wysyłką – która odbędzie się ostatniego dnia kwietnia 2021 roku. Sprawdź czy Twoje zeznanie na pewno jest prawidłowo wykonane.

Dlaczego rozliczenie PIT za rok 2020 będzie dostępne dopiero po 15-stym lutego 2021 roku

Zastanawiasz się dlaczego rozliczenie roczne będzie dostępne dopiero po 15-stym lutego 2021 roku. Dzieje się tak ponieważ Twój pracodawca do końca stycznia ma czas na przesłanie PIT-11 w wersji elektronicznej do Urzędu Skarbowego. Dopiero po wysyłce tych PIT-ów jest możliwość przygotowania zeznań dla pracowników, ponieważ wcześniej Urząd Skarbowy nie ma wiedzy na temat Twoich zarobków za poprzedni rok.

Co ważne pracodawca ma obowiązek przekazania PIT-11 do Urzędu Skarbowego do końca stycznia [w tym roku do 1 lutego 2021 – ponieważ ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę]. Natomiast przekazanie PIT-11 dla pracowników musi nastąpić do końca lutego 2021 roku.

Może się więc zdarzyć sytuacja, iż Twój PIT już będzie możliwy do podglądu na stronie podatki.gov.pl . Natomiast Ty finalnie nie będziesz miał swojego egzemplarza PIT-11. Zwracamy uwagę, że warto poczekać na wszystkie swoje PIT-y od pracodawców i dopiero wtedy przystąpić do weryfikacji na stronie. Z własnego doświadczenia wiemy że zdarzają się błędy w przygotowanych rozliczeniach. Czasami warto chwile poczekać, aby mieć pełne dane do możliwości weryfikacji tak ważnych informacji jakimi są przychody za poprzedni rok.

Pamiętaj

Jeśli nie masz głowy do sprawdzenia swojego rozliczenia rocznego, lub po prostu nie znasz się na tym i nie masz czasu na weryfikacje czy wszystkie dane są poprawne – zawsze możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego euroPiM, które pomoże Ci w poprawnym wypełnieniu i wysłaniu rozliczenia rocznego z uwzględnieniem wszystkich przysługujących Ci ulg i odliczeń.

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami