Jakie są koszty usług księgowych?

Jakie są koszty usług księgowych?

Usługi księgowe to jeden z podstawowych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. Z racji tego  wiele osób poszukuje informacji na temat wysokości kosztów usług księgowych. Jak duże nakłady ponoszą przedsiębiorcy w większych miastach i mniejszych za obsługę rachunkowości?

Co wpływa na cenę usług biura rachunkowego?

W głównej mierze całkowity koszt usług księgowych świadczonych przez biuro rachunkowe zależy od zakresu usług, ilości dokumentów i czasu wykonania zlecenia.

Decydujący wpływ na koszt usług to ilość generowanych dokumentów kosztowych i sprzedażowych oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji:

Poza tym, na koszt usług księgowych często wpływają usługi dodatkowe m.in.:

  • Obsługa kadrowo-płacowa – Biura rachunkowe mogą zastąpić też dział kadr w firmie. Poprowadzą całą dokumentację pracowniczą, zajmą się procedurami zatrudnienia i zwolnienia pracowników, a także rozliczą ich pensje, podatki i PIT-y.
  • Usługi prawne – Niektóre biura księgowe współpracują z kancelariami prawnymi i wynajdują dla swoich klientów szereg ciekawych rozwiązań w zakresie m.in. transportu, budownictwa czy pozyskiwania środków unijnych na działalność.
  • Ubezpieczenia – Biuro może zająć się negocjacją polis ubezpieczeniowych dla danej firmy. Najlepsze biura księgowe załatwiają dla swoich klientów bardzo korzystne polisy za niewielkie pieniądze. Mogą to być ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, transportowe, mienia czy inne.
  • Kredyty bankowe – Pracownicy biur księgowych zajmą się też w imieniu klienta uzyskaniem kredytu w banku. Na jego życzenie przedstawią w banku niezbędne dokumenty i poprowadzą wszystkie procedury aż do momentu przyznania kredytu.
  • Wirtualne biuro – Niektóre biura przekształcają standardową drogę korespondencji na elektroniczną. Klienci z każdego miejsca mogą przesyłać do biura dokumentację księgową drogą elektroniczną na specjalną platformę. Klient ma dostęp 24/7 do informacji m.in. o kondycji finansowej firmy jak i opłatach do uregulowania w ZUS czy US.
  • Zakładanie firmy – Dobre biuro rachunkowe pomoże tez poczatkującemu przedsiębiorcy
    z formalnościami niezbędnymi do założenia własnej działalności gospodarczej.

Naturalnie możemy się spodziewać, że fachowe biura rachunkowe ciesząca się uznaniem na rynku
są droższe od przeciętnej księgowej. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest ubezpieczenie. Każde biuro rachunkowe od 2004 roku jest zobowiązane do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilno-prawnej. Czynniki takie jak usytuowanie lokalu, opinia i doświadczenie pracowników również mają duży wpływ.

Porównanie cen za usługi biura rachunkowego dla dużych i małych miast

 

Rodzaj usługiKoszt netto w WarszawieKoszt netto w Tarnowie
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
– płatnik VAT
(zakres dokumentów:1-20 szt)
Od 300,00 zł do 400,00 złOd 180,00 zł do 200,00 zł
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
– podatnik zwolniony z VAT

(zakres dokumentów:1-20 szt)

Od 300,00 zł do 350,00 złOd 150,00 zł do 180,00 zł
księgi rachunkowe

(zakres dokumentów:1-20 szt)

Od 700,00 zł do 800,00 złOd 400,00 zł do 600,00zł
kadry i płace z obsługą ZUS i US

(od 1-5 pracowników)

Od 300,00 złOd 150,00 zł

 

Omawiając powyższy cennik usług księgowych nie sposób nie zauważyć, że lokalizacja to jeden
z ważniejszych kryteriów, które wpływają na cenę usługi. Biura podatkowe działające w większych miastach z reguły posiadają nieco wyższe stawki usług. Wybierając biuro księgowe nie sugerujmy się jego bliską lokalizacją od naszej firmy. Przy nowoczesnych rozwiązaniach elektronika pozwala nam na prowadzeniu księgowości na odległość.

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami