Czym cechuje się dobry księgowy? Jak wybrać księgowego?

Czym cechuje się dobry księgowy? Jak wybrać księgowego?

Czym cechuje się dobry księgowy? Co to oznacza. Czy jest możliwość znalezienia dobrego księgowego? Zakładając firmę zastanawiasz się jakie cechy powinien mieć dobry księgowy? Miejmy nadzieję że uda nam się przeanalizować czym tak naprawdę powinien się cechować dobry księgowy.

Zacznijmy od początku, jesteś na etapie zakładania firmy więc najważniejsze dla Ciebie jest przebrnąć przez procedurę założenia działalności. Ale czy na pewno? Czy wystarczy tylko założyć działalność uzyskać numer NIP i REGON i to wszystko? Czy aby przypadkiem podczas tej czynności nie będziesz potrzebować fachowego wsparcia? Myślę że już w tym momencie powinna Ci się zapalić czerwona lampka, że od samego początku należy nawiązać współpracę z specjalistami w zakresie rachunkowości, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

Czym cechuje się dobry księgowy?

Główne cechy, które powinny Cię przekonać do wyboru biura rachunkowego to na pewno:

– wysoka jakość obsługi na którą składa się rzetelność prowadzenia dokumentacji. Dodatkowo ważne jest udzielanie odpowiedzi na rodzące się pytania, chęć wyjaśniania nieścisłości, drążenia tematu;

– wiedza i doświadczenie, które przekładają się na umiejętności praktyczne i skuteczność;

– ambicja i chęć uczenia się, które są niezbędne w rozstrzyganiu ciągle zmieniających się przepisów;

– zdolność organizacji czasu i przestrzeni, aby w efektywny sposób połączyć wprowadzanie dokumentów księgowych z automatycznym sprawdzaniem ich poprawności;

– wytrwałość w doprowadzeniu rozpoczętych spraw do końca. Kontakt z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie zawsze należy do najprzyjemniejszych, jeśli do tego dodać pytania do KAS na które nie można otrzymać jednoznacznej odpowiedzi – wychodzi nam pół dnia odbijania się od jednego telefonu do drugiego;

– odporność na stres – chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego ?

– bezstronność – nieugiętość w sposobie księgowania. Dobry księgowy nigdy nie powinien uleć swojemu klientowi w zakresie prowadzenia ksiąg. Taka sytuacja może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji za które niestety odpowiedzialny będzie właściciel firmy.

Jak wybrać księgowego?

I teraz najważniejsze pytanie, czy dla Ciebie ważne są te aspekty, które wymieniłam powyżej? A może liczy się coś zupełnie innego. Warto zastanowić się nad cechami które będą dla Ciebie najistotniejsze.

Cechy dobrego księgowego można by wymieniać w nieskończoność, ale nie o to tutaj chodzi. Zastanów się nad tym jak chcesz zostać obsłużony jako klient biura rachunkowego? Ważne, aby Twoja księgowa była miła, odbierała telefony, nie unikała kontaktu, była dostępna. A może bardziej liczy się jej wiedza, doświadczenia. Możesz też oczekiwać wyjaśnień zawiłości podatkowych, bądź reprezentacji przed organami państwowymi takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Państwowa Inspekcja Pracy. A może najważniejsze jest, aby szybko przesyłała potrzebne Ci dokumenty takie jak: lista płac, umowa dla pracownika, zaświadczenie o dochodach lub zestawienie przychodów i kosztów. Równie ważne jest, aby w terminie otrzymywać informacje o wartości podatków, VAT bądź składek ZUS.

Popatrz jak wiele obowiązków ma dobry księgowy. Może warto czasem zastanowić się nad tym czy na pewno jest odpowiednio doceniony i szanowany. Po drugiej stronie tez jest człowiek, który naprawdę stara się spełnić swoje obowiązki jak najlepiej. Może następnym razem kiedy będziesz chcieć coś na już – pomyśl czy Ty w swojej firmie wszystkie usługi wykonujesz na już. Najważniejszy jest szacunek do pracy drugiej osoby – Twój dobry księgowy szanuje Twoją ciężką pracę, odwdzięcz się tym samym.

Wybór księgowości powinien być przemyślany, ponieważ od dobrej współpracy niejednokrotnie zależy powodzenie Twojego biznesu. Dlatego warto na początku sprawdzić jak wygląda kontakt z wybranym biurem rachunkowym, czy księgowy działa na odpowiednich programach. I co najważniejsze czy aktualizuje swoją wiedzę. Niestety nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego stosowania.

 

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami