Księgowość firmy – lista najczęściej popełnianych błędów

Księgowość firmy – lista najczęściej popełnianych błędów

Zakładasz własną działalność gospodarczą, i jesteś przekonany że wszystko dasz radę zrobić sam. Na pewno jest wiele takich rzeczy, przy których nie będziesz potrzebować wsparcia. Ale czy na pewno wszystko? Branża w której zamierzasz działać jest Ci  na pewno dobrze znana, natomiast co z finansami? Czy jesteś pewien że też dasz sobie radę? Księgowość firmy – lista najczęściej popełnianych błędów. W niniejszym artykule pragnę Ci zwrócić uwagę na niektóre aspekty księgowe które mogą przysporzyć Ci problemów.

Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to wysokość dochodu, od którego nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. Niestety nie obowiązuje ona każdego podatnika, ponieważ dotyczy tylko osób które rozliczają się na zasadach ogólnych. Dla przykładu, podatek i tak trzeba zapłacić od przychodów opodatkowanych liniowo (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), z kapitałów pieniężnych (PIT-38), czy ze zbycia nieruchomości (PIT-39).

Nieuprawnione zaliczanie niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodu

W Polsce przyjęło się już że jeśli ktoś prowadzi swoją firmę to „wrzuci sobie w koszty”. Co to oznacza? Nic innego jak mylne wrażenie, że przy prowadzeniu działalności każdy zakup można rozliczyć i powiązać z działalnością gospodarczą. Niestety nie jest tak łatwo. Niektóre działalności mają większy zakres zaliczania danych wydatków do kosztów niż inne. Dla przykładu zakup alkoholu jest możliwy w przypadku pub-ów, restauracji, natomiast w firmie transportowej jest nie do przyjęcia. Warto o tym pamiętać podczas zakupów.

Błędy merytoryczne, formalne i rachunkowe w posiadanych dowodach księgowych

Wyliczenie wartości podatku VAT niby wydaje się prostym przedsięwzięciem. Niestety w wielu przypadkach okazuje się że jednak nie jest to tak łatwe zadanie. Usługa wyceniona jest w wartości brutto i później przy dokumentowaniu transakcji fakturą okazuje się że obliczenie wartości netto z brutto to czarna magia. Dodatkowo często występują błędy na dowodach księgowych, nie ma numeru NIP, brak adresu kontrahenta, występują błędy w zakresie dat, itd.

Nieterminowe sporządzanie oraz składanie deklaracji podatkowych i ZUS

Czasami pomimo samodzielnego obliczenia wartości składek ZUS, wyliczenia podatku dochodowego, VAT, opłata niniejszych danin następuję z opóźnieniem. Opóźnienia w płatności ZUS niosą za sobą dużo konsekwencji, ponieważ takich składek nie można odliczyć od podatku w danym miesiącu. Niejednokrotnie automatycznie dokonuje się odliczeń bez sprawdzenia czy składki zostały opłacone. Działanie takie niesie za sobą poważne konsekwencje, ponieważ jest to działanie niezgodne z przepisami. Warto też pamiętać o deklaracjach VAT oraz JPK. Samo sporządzenie deklaracji nie jest wystarczające, trzeba je jeszcze przesłać do urzędu w odpowiednim terminie. Przekroczenie terminu wysyłki może spowodować otrzymanie kary.

Nieprawidłowa data ujęcia przychodu

Przychody w działalności to szczególna część. Niestety w tym zakresie bardzo często występują błędy w prawidłowym ujęciu ich w księgowości. Skupmy się na transakcji która obejmuje usługi transportowe. Faktura została wystawiona 1 września, natomiast data wykonania usługi zgodnie z zleceniem to 30 sierpień. Najczęstszym błędem księgowym jest ujęcie przychodu w miesiącu wrześniu. Natomiast w tym przypadku rozliczenie powinno nastąpić za miesiąc sierpień, ponieważ liczy się data wykonania usługi nie zaś wystawienia faktury.

Obliczanie podatku dochodowego bez odliczenia zapłaconych składek ZUS

Częstym błędem przy samodzielnym prowadzeniu księgowości jest brak odliczenia składki zdrowotnej od wyliczonego podatku. Jak już udaje się obliczyć podatek, zapomina się o podstawowych odliczeniach. Do tego jeszcze trzeba wiedzieć jaką wartość można odliczyć, ponieważ nie można tutaj wziąć pod uwagę całej wartości. Odliczeniu podlega tylko 7,75% z wpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Błędów jakie można popełnić w księgowaniu jest naprawdę sporo. Rachunkowość to obszerna dziedzina, na dodatek przepisy zmieniają się tak szybko, że bardzo ciężko jest prowadzić własną firmę i na dodatek być na bieżąco z przepisami. Dlatego czasem warto zastanowić się czy nie lepiej powierzyć swoje finanse specjalistom a samemu zająć się tym co się umie robić doskonale.

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami