Zwrot nadpłaty, czyli kiedy otrzymam pieniądze ze “skarbówki”

Zwrot nadpłaty, czyli kiedy otrzymam pieniądze ze “skarbówki”

Składając co roku swoje zeznania podatkowe, często zastanawiamy się, kiedy otrzymamy zwrot nadpłaty, jeśli taka została wykazana. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić informacje, które mogą być pomocne w tym względzie. Przejdźmy zatem do konkretów.

W momencie, kiedy nasza deklaracja zostanie zaakceptowana, urząd skarbowy będzie miał obowiązek zwrotu nadpłaty podatku PIT. Należy jednak pamiętać, że zwrot ten może zająć pewien czas. Okres ten uzależniony jest od metody rozliczenia, na którą się zdecydujemy. Ustawowy termin na zwrot pieniędzy, w przypadku składania standardowej wersji papierowej formularza PIT, to 90 dni. Bieg tego termin rozpoczyna się w momencie przyjęcia przez fiskus naszego zeznania podatkowego. Oczywiście, w praktyce często możemy otrzymać zwrot znacznie szybciej, ale zawsze warto być przygotowanym na dłuższe oczekiwanie.

W nieco lepszej sytuacji znajdują się podatnicy, którzy skorzystają z elektronicznego rozliczenia swojej deklaracji podatkowej. W tym przypadku urząd ma, zgodnie z prawem podatkowym, 45 dni na zwrot nadpłaty. Szczególnie uprzywilejowaną grupą podatników są z kolei rodziny wielodzietne. Jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny i poinformujemy o tym urząd skarbowy, w którym składamy zeznanie, mamy prawo do szybszego zwrotu nadpłaty. Mowa tutaj o 30-dniowym terminie. Informację o posiadaniu niniejszej karty, zawieramy w druku rozliczenia PIT-37 – pole 163, PIT-36 – pole 529, PIT-28 pole 263.

Dla szczególnie niecierpliwych podatników istnieje także usługa sprawdzenia statusu zwrotu dostępna po zalogowaniu się na stronie internetowej Twój e-PIT. Należy wejść w zakładkę ZŁOŻONE DOKUMENTY, a następnie rozwinąć formularz PIT z bieżącego roku. Na samym dole zobaczymy wówczas zakładkę “status zwrotu”. Klikając w nią zostaniemy przeniesieni do e-Urzędu Skarbowego i w znajdującej się poniżej tabelce, będziemy mogli sprawdzić status zwrotu swojej nadpłaty. E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Pamiętajmy jednak, że dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl, po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną.

Warto także pamiętać, że na czas otrzymania przez nas pieniędzy, może mieć wpływ także metoda zwrotu, na jaką się zdecydowaliśmy. Aby otrzymać pieniądze jak najszybciej warto wskazać urzędowi skarbowemu numer rachunku bankowego, na który powinien dokonać zwrotu nadpłaty podatku. W przypadku braku numeru rachunku bankowego zwrot zostanie wysłany za pośrednictwem poczty, a urząd skarbowy potrąci jego koszt. Dodajmy, że Poczta Polska też ma określony termin na przekazanie przekazu pocztowego, co także może wpływać na termin zwrotu.