Rząd chce za pomocą satelitów śledzić ciężarówki z paliwami i…

Rząd chce za pomocą satelitów śledzić ciężarówki z paliwami, alkoholem i tytoniem. To ma zapewnić budżetowi przez dekadę ponad 100 mld zł dodatkowych wpływów.

Ministerstwo Finansów w błyskawicznym tempie forsuje kolejną ustawę, która uszczelni system podatkowy i ujawni przedsiębiorców unikających płacenia podatku VAT. To bowiem w Polsce plaga. Zdaniem ekspertów firmy doradczej PwC tylko w 2014 r. z powodu nieuiszczania należnego podatku budżet państwa stracił ok. 50 mld zł. A według szacunków Komisji Europejskiej nasz fiskus nie dostaje nawet 27 proc. należnego VAT.
(…) Zgodnie z projektem od początku 2017 r. firmy transportowe i kierowcy będą zobowiązani rejestrować przewozy paliw, alkoholu i tytoniu w specjalnym systemie elektronicznym. A od połowy przyszłego roku trasę przejazdu takiej ciężarówki służby podatkowe, celne i policja będą mogły śledzić za pomocą lokalizatorów korzystających z nawigacji satelitarnej GPS i systemu telefonii komórkowej. Dostęp do tych danych otrzymają także służby specjalne.
Systemem monitorowania będą objęte m.in. paliwa silnikowe i pochodne, oleje smarowe, oleje roślinne, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki, alkohol etylowy całkowicie skażony i susz tytoniowy. W skrócie: paliwa, alkohol i tytoń.
proponowane kary:
Za naruszenia nowych przepisów przewidziano drakońskie kary. “Za nie dokonanie zgłoszenia przewozu lub w przypadku stwierdzenia, że towar nie odpowiada, co do rodzaju lub ilości wskazanemu w zgłoszeniu przewozu towarów, na podmiot wysyłający lub odpowiednio podmiot odbierający, nakłada się karę pieniężną w wysokości 46 proc. wartości netto towaru będącego rzeczywistym przedmiotem przewozu” – przewiduje projekt. Dodatkowe kary przewidziano dla kierowców. Jeśli nie poda wymaganych od niego danych w systemie, grozić mu będzie kara 5 tys. zł. A za jazdę bez satelitarnego lokalizatora lub jego wyłączenie przed zakończeniem przewozu kierowca zapłaci 20 tys. zł kary. Jeśli w lokalizatorze wysiądą baterie, kierowca będzie musiał stanąć na parkingu, by naprawić urządzenie. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci 20 tys. zł kary.

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
269
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

20sie
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za lipiec 2021 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

23sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

25sie
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za lipiec 2021 r.

30sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

06wrz
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

10wrz
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za sierpień 2021 – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie

Zobacz wszystkie wydarzenia