Debata o czystym powietrzu w Tarnowie

Debata o czystym powietrzu w Tarnowie

Za nami już druga debata poświęcona tematyce dotacji na wymianę kotłów w ramach RPO WM 2014-2020. Spotkanie obyło się w Centrum Sztuki Mościcie w Tarnowie przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Grupy Polskapress, wydawcy Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego.

Głównym tematem debaty była kwestia ogrzewania ekologicznego. Przedstawiciele okolicznych gmin, którzy byli jednymi z uczestników spotkania, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na zakup pieców gazowych nowej generacji w ramach RPO WM 2014-2020.

Wicemarszałek Małopolski, Stanisław Sorys podkreślał jakie konsekwencje zdrowotne niesie za sobą niska emisja oraz używanie przestarzałych pieców węglowych.Wicemarszałek przekonywał iż wymiana pieca nie będzie niosła za sobą większych koszów, a przeciwnie zwróci się po kilku latach.Dofinansowanie projektu obejmuje także wymianę instalacji. Mieszkańcy mogą liczyć nawet na dotację w wysokości 8 tys. zł.W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 Urząd Marszałkowski przeprowadził nabory do konkursy o wnioskowanie na dotacje na wymianę starych kotłów dla swoich mieszkań.

198 kart projektowych zostało złożonych. 101 dotyczyło obniżania niskiej emisji dzięki zastosowaniu nowych, nowoczesnych kotłów na węgiel. 97 dotyczyło wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, na nowe kotły pracujące na biomasie, paliwie gazowym czy innym.

Działania dotyczyły gmin w pięciu subregionach:

– Krakowskim Obszarze Metropolitalnym,

-Subregionie Tarnowskim,

– Subregionie Sądeckim,

-Subregionie Podhalańskim

-Małopolsce Zachodniej.

Aktualnie trwa ocena kart projektów. Po pozytywnej wersyfikacji gminy będą mogły składać wnioski o dotację, a mieszkańcy rozpocząć audyt energetyczny budynków.

Źródło: http://www.fundusze.malopolska.pl/wiadomosci/program-regionalny/wiadomosci/debata-o-czystym-powietrzu-w-tarnowie

Dlaczego warto nam zaufać?

513
rozliczanych pracowników
159
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy