„Barometr zawodów”, czyli jaką najlepiej podjąć pracę w 2015 roku

W 2015 roku perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla wykwalifikowanych pracowników branży transportowej, tj. spedytorów i logistyków, kierowców samochodów ciężarowych oraz kierowców ciągników siodłowych. Zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach województwa jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez dużego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszej edycji badania „Barometr zawodów”.

Drugą dynamiczną branżą rozwijającą się w Małopolsce jest sektor usług finansowych. Podobnie jak w poprzednich latach eksperci wskazywali na silną pozycję rynkową pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz samodzielnych księgowych. Specjaliści ze znajomością języków są poszukiwani przede wszystkim w Krakowie i najbliższych jego okolicach do pracy w centrach outsourcingowych. Samodzielni księgowi z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym poszukiwani są natomiast w całym województwie. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest stabilne i nie zmienia się od kilku lat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szefów kuchni, a więc wyspecjalizowanych i doświadczonych kucharzy, którzy są w stanie samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne. Według opinii ekspertów osób z takimi kwalifikacjami na małopolskim rynku wciąż brakuje.

W 2015 roku jako deficytowy zawód w wielu powiatach wskazano pielęgniarki. Pracownicy powiatowych urzędów pracy mają duże trudności w rekrutacji na te stanowiska, gdyż osoby zarejestrowane w PUP w wielu przypadkach nie posiadają aktualnych uprawnień do wykonywania tego zawodu. Pozyskanie pielęgniarek utrudnia również fakt, że część z nich decyduje się na podjęcie pracy za granicą ze względu na dużo bardziej opłacalne warunki pracy.

W 2015 roku trudności za znalezieniem pracy w regionie będą prawdopodobnie doświadczać, podobnie jak w roku ubiegłym, pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli. Z listy zawodów nadwyżkowych nie znikają również socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie rolnictwa i leśnictwa. Wynika to między innymi z dużej podaży absolwentów tych kierunków w Małopolsce, której nie jest w stanie zrównoważyć popyt ze strony pracodawców.

Podobnie od lat zbyt duża w stosunku do potrzeb jest podaż części absolwentów szkół zawodowych. Dotyczy to takich zawodów jak: murarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy czy też mechanicy maszyn i urządzeń. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na problem niedostatecznych umiejętności praktycznych lub doświadczenia zawodowego u młodych absolwentów szkół średnich, ale również na brak wymaganych kompetencji miękkich i nierzadko chęci do pracy.

Wyniki badania dostępne są w dziale Badania cykliczne/Barometr zawodów oraz w serwisie tematycznym Barometr zawodów – Małopolska.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody w województwie małopolskim. Przygotowana została przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach projektu Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
327
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

27gru
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za maj 2024 r.

Zobacz wszystkie wydarzenia