„Barometr zawodów”, czyli jaką najlepiej podjąć pracę w 2015 roku

W 2015 roku perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą najbardziej obiecujące dla wykwalifikowanych pracowników branży transportowej, tj. spedytorów i logistyków, kierowców samochodów ciężarowych oraz kierowców ciągników siodłowych. Zapotrzebowanie rynku w niektórych częściach województwa jest tak duże, że pracodawcy gotowi są zatrudnić również młodych ludzi, bez dużego doświadczenia zawodowego, ale chętnych do wykonywania takiej pracy. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami najnowszej edycji badania „Barometr zawodów”.

Drugą dynamiczną branżą rozwijającą się w Małopolsce jest sektor usług finansowych. Podobnie jak w poprzednich latach eksperci wskazywali na silną pozycję rynkową pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych oraz samodzielnych księgowych. Specjaliści ze znajomością języków są poszukiwani przede wszystkim w Krakowie i najbliższych jego okolicach do pracy w centrach outsourcingowych. Samodzielni księgowi z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym poszukiwani są natomiast w całym województwie. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest stabilne i nie zmienia się od kilku lat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szefów kuchni, a więc wyspecjalizowanych i doświadczonych kucharzy, którzy są w stanie samodzielnie prowadzić placówki gastronomiczne. Według opinii ekspertów osób z takimi kwalifikacjami na małopolskim rynku wciąż brakuje.

W 2015 roku jako deficytowy zawód w wielu powiatach wskazano pielęgniarki. Pracownicy powiatowych urzędów pracy mają duże trudności w rekrutacji na te stanowiska, gdyż osoby zarejestrowane w PUP w wielu przypadkach nie posiadają aktualnych uprawnień do wykonywania tego zawodu. Pozyskanie pielęgniarek utrudnia również fakt, że część z nich decyduje się na podjęcie pracy za granicą ze względu na dużo bardziej opłacalne warunki pracy.

W 2015 roku trudności za znalezieniem pracy w regionie będą prawdopodobnie doświadczać, podobnie jak w roku ubiegłym, pedagodzy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele przedszkoli. Z listy zawodów nadwyżkowych nie znikają również socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie, geologowie, geografowie i geofizycy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie rolnictwa i leśnictwa. Wynika to między innymi z dużej podaży absolwentów tych kierunków w Małopolsce, której nie jest w stanie zrównoważyć popyt ze strony pracodawców.

Podobnie od lat zbyt duża w stosunku do potrzeb jest podaż części absolwentów szkół zawodowych. Dotyczy to takich zawodów jak: murarze, technicy budownictwa, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy mechanicy czy też mechanicy maszyn i urządzeń. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na problem niedostatecznych umiejętności praktycznych lub doświadczenia zawodowego u młodych absolwentów szkół średnich, ale również na brak wymaganych kompetencji miękkich i nierzadko chęci do pracy.

Wyniki badania dostępne są w dziale Badania cykliczne/Barometr zawodów oraz w serwisie tematycznym Barometr zawodów – Małopolska.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody w województwie małopolskim. Przygotowana została przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach projektu Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
269
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

20sie
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za lipiec 2021 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

23sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

25sie
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za lipiec 2021 r.

30sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

06wrz
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

10wrz
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za sierpień 2021 – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie

Zobacz wszystkie wydarzenia