
Z początkiem 2020 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany przepisów podatkowych za sprawą nowej ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT niesie za sobą ważne zmiany, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę. Spójrzmy zatem, co zmieni się od 1 stycznia 2020 roku.
Ulga na złe długi w podatkach dochodowych, biała lista podatników VAT
Na początku 2020 roku pojawi się nowa ulga na złe długi w PIT i CIT. To dla dłużników oznacza dodatkowe konsekwencje. Ulga na złe długi będzie mieć zastosowanie do transakcji handlowych zawartych po 31.12.2019 r. Należności lub zobowiązania nieuregulowane lub niezbyte w terminie 90 dni będą ujmowane w koszty lub zwiększą przychód. Termin 90 dni liczy się od dnia upływu terminu płatności.
W styczniu 2020 roku wchodzi także nowy obowiązek dla dokumentujących sprzedaż za pomocą kas fiskalnych. Aby nabywca mógł otrzymać fakturę potrzebną do rozliczenia swojej działalności gospodarczej będzie wymagane podanie na paragonie numeru NIP nabywcy. Ta zmiana ma na celu uniemożliwienie stosowania nieuczciwych praktyk. Polegają one na wystawianie faktur VAT dokumentujących sprzedaż innym podmiotom, przy transakcjach wcześniej zarejestrowanych na kasach fiskalnych. Dodatkowo przedsiębiorca musi sprawdzić czy jego urządzenia fiskalne są wyposażone w opcję umożliwiającą dodanie numeru NIP.
Obowiązująca już od 2019 roku biała lista podatników spowoduje, że w 2020 roku jeżeli przedsiębiorca dokona płatności swojemu dostawcy towarów lub usług na kwotę powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy inny niż ten, który znajduje się na wykazie firma nie zaliczy takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.
Call-off stock , transakcje łańcuchowe, stawka 0% w WDT
Procedura magazynu call-off stock zastąpi procedurę magazynu konsygnacyjnego. Przepisy nowej ustawy o VAT uporządkują i dostosują regulacje w tym zakresie uwzględniając np. działalność handlową czy instytucję substytucji.
Dla transakcji trójstronnych wg. ustawy o VAT jest przewidziana procedura uproszczona. Uproszczenie to polega na tym, iż ostatni w kolejności podatnik rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika. Zmienią się także zasady przypisania transportu czy wysyłki towarów do konkretnej dostawy w ramach transakcji łańcuchowych w przypadku organizowania tego transportu przez pośrednika.
Dodatkowo projekt nowelizacji obejmuje zmiany w zakresie warunków stosowania stawki 0% w WDT. Stawka ta będzie dotyczyć przypadku dokonania dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, który poda ten numer dostawcy. Ponadto, dla zachowania prawa do stosowania stawki 0% w WDT konieczne jest złożenie prawidłowej informacji podsumowującej.
Źródło: www.ksiegowosc.infor.pl