Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania swojej działalności gospodarczej? Jest to dość powszechne pytanie, które nurtuje wielu przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju firmy. Dlatego też postanowiliśmy przygotować dla Ciebie krótki przewodnik, który pomoże Ci podjąć trafną decyzję.
Zmiana formy opodatkowania może wynikać z wielu czynników, takich jak zmieniające się przepisy prawne czy rozwój firmy. Bez względu na powód, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań takich jak:
- jaki jest prognozowany dochód firmy na dany rok?
- czy planuję w danym roku jakieś większe inwestycje, które wygenerują sporą ilość kosztów?
- czy planuję sprzedać coś z majątku firmy lub podjąć działania które będą miały na celu znaczący wzrost przychodu?
- czy mam możliwość rozliczenia się z małżonkiem, jak tak to jakie dochody osiąga małżonek oraz czy mam możliwość skorzystania z ulg podatkowych np. ulga na dziecko?
- czy mam możliwość rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
- jaka stawka ryczałtu obowiązuje przy działalności jaką prowadzę?
- jaką składkę zdrowotną będę zobowiązany zapłacić przy danej formie opodatkowania?
Formy opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej jakie możemy wybrać to:
- zasady ogólne (podatek według skali 12%/32%)
- podatek liniowy (19%)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Forma opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest z reguły najprostszą formą do wyboru, ponieważ podatek płaci się po określonej stawce jedynie od przychodu firmy, jeśli nie jesteśmy VAT-owcami to nie musimy nawet zbierać faktur kosztowych.
Natomiast jeśli ktoś wybierze jako formę opodatkowania działalności podatek liniowy lub zasady ogólne tu obowiązkowe jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów gdzie ewidencjonowane są przychody i koszty działalności gospodarczej. Różnica miedzy nimi daje dochód, który stanowi podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
Termin zmiany formy opodatkowania na 2024 r.
Zmianę formy opodatkowania zgłasza się przez aktualizację formularza CEIDG. Należy to zrobić maksymalnie do 20.02.2024 r. Można to zrobić przez stronę CEIDG logując się przez profil zaufany lub udać się do Urzędu.
Podsumowując, zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej to ważne rozważanie dla każdego przedsiębiorcy. Należy przemyśleć wszystkie kluczowe aspekty, takie jak poziom opodatkowania, administracja i prowadzenie dokumentacji, a także różnice między poszczególnymi formami opodatkowania. Kluczowe jest również korzystanie z porad księgowego lub doradcy podatkowego, który pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji.
Sprawdź ile wynosi