Zatrudnienie Kierowcy – na co uważać

Zatrudnienie Kierowcy – na co uważać

Prowadzisz firmę transportową i zamierzasz zatrudnić kierowców? A może już masz za sobą niejedno zatrudnienie i zastanawiasz się jak uniknąć problemów z tym związanych? Nie ważne czy jesteś w pierwszej czy drugiej grupie – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zatrudnienie – akta osobowe

Decyzja o zatrudnieniu nowego pracownika związana jest niewątpliwie z rozwojem firmy. Jest to decyzja przemyślana lub czasami podjęta w ostatnim momencie, kiedy kierowca już powinien wsiąść w auto i ruszyć w trasę. Na co należy zwrócić uwagę podczas zatrudnienia:

  1. Badania lekarskie

Nie można dopuścić pracownika do pracy dopóki nie wykona badań lekarskich – jest to o tyle ważne, że w przypadku kierowcy może się okazać, iż nie każdy zostanie dopuszczony do pracy na takim stanowisku. Przed wysłaniem na badania należy podpisać umowę z Przychodnią Lekarską – w której prowadzona jest Medycyna Pracy. Co ważne, badania w obecnych czasach związanych z Pandemią covid-19 mogą być utrudnione, dlatego warto wcześniej przygotować pracownika na utrudnienia związane z samym wykonaniem.

Jeśli już masz podpisaną umowę z przychodnią PAMIĘTAJ – skierowanie na badania lekarskie należy uzupełnić w trzech egzemplarzach.

Dlaczego to takie ważne? Każdy z formularzy ma swojego odbiorcę. Jeden egzemplarz należy zostawić w przychodni, drugi trafia do pracodawcy, natomiast trzecie zostaje u kierowcy. Dzięki posiadaniu oryginału skierowania kierowca może później iść do pracy do innej firmy i jeśli zakres czynności jakie będzie wykonywał na nowym stanowisku pracy pokrywa się z tymi które widnieją na skierowaniu zostaje zwolniony z wykonania badań lekarskich ponownie. Zastanawiasz się czy w takim razie wydawać kierowcy trzecie egzemplarz? Przecież nie Ciebie będzie dotyczyć zatrudnienie w nowej firmie. Pomyśl jednak, że jeśli Twój przyszły pracownik z poprzedniej firmy otrzymał by takie skierowanie i miał do tego oryginał badań lekarskich – Ty też mógłbyś na tym skorzystać i nie musiałbyś kierować go ponownie na badania.

  1. Uprawnienia (prawo jazdy, badania psychologiczne, świadectwo kwalifikacji)

Zawód kierowcy jest szczególnym stanowiskiem pracy. Zatrudniając kierowcę należy dopełnić więcej obowiązków niż przy zatrudnieniu np. sekretarki. Co bardzo ważne, należy sprawdzić czy pracownik spełnia wymagania związane z prowadzeniem samochodu ciężarowego, tj. czy posiada odpowiednie uprawnienia – prawo jazdy w wymaganej kategorii, świadectwo kwalifikacji, a czasami jeśli masz wątpliwości możesz poprosić o podpisanie oświadczenia w sprawie niekaralności kierowcy.

  1. Akta osobowe – niezbędna dokumentacja

Zatrudnienie kierowcy wymaga przygotowania dodatkowych dokumentów. Są to m.in. oświadczenie o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie (dzięki niemu mamy pewność, że przekazując pracownikowi samochód ciężarowy będzie obowiązany o niego dbać), oświadczenie o jednym miejscu pracy czy informację dla kierowcy wykonywającego przewozy o czasie prowadzenia, przerw i odpoczynków. Nie można jednak zapomnieć o najważniejszym dokumencie jakim jest umowa o pracę wraz z informacją o warunkach zatrudnienia. Jest to dokument, który kierowca powinien wozić ze sobą w kabinie samochodu. Dodatkowo jeśli jest to kierowca wykonujący przewozy międzynarodowe, jako właściciel firmy powinieneś go również wyposażyć w umowy o pracę w języku angielskim, niemieckim czy czeskim – w zależności w jakich krajach będzie pracować.

  1. Podpisanie dokumentacji

Przygotowanie dokumentów to jedno, nie zapomnij o tym by podpisać je razem z pracownikiem. W tym miejscu nie ma co zasłaniać się brakiem czasu i chęcią jak najszybszego wysłania kierowcy w trasę. Pamiętaj, jeśli pracownik pojedzie, a Ty nie będziesz mieć skompletowanej i podpisanej teczki akt osobowych podczas kontroli jesteś na przegranej pozycji. Czasami warto się zastanowić czy te pół godziny naprawdę jest warte ryzyka.

  1. Zgłoszenie do ZUS

Na koniec drogi związanej z zatrudnieniem nie zapomnij o najważniejszym. Przekazać do działu kadr/ księgowości informację o zatrudnieniu nowego pracownika. Zatrudnienie jest zakończone kiedy kierowca zostanie zgłoszony do ZUS. Jest to działanie o tyle ważne, że w razie wypadku w pracy, zwolnienia lekarskiego czy chęci skorzystania z uprawnień związanych z opieką nad dzieckiem pracownik musi widnieć jako zgłoszony.

Po przejściu tych paru punktów wymienionych powyżej w końcu możesz odetchnąć i cieszyć się nową osobą w Twoim zespole pracowników.

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
269
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

20sie
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za lipiec 2021 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

23sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

25sie
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za lipiec 2021 r.

30sie
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

06wrz
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (kod 95)

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych kat. C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E

10wrz
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za sierpień 2021 – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie

Zobacz wszystkie wydarzenia