
Jak wskazano w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.), podatnicy mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku gdy kwota ta jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnicy mają prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek w SKOK, której są członkami, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe. Dodatkowo odliczenie przysługuje w stosunku do kas, które zostały zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika. Od 1 maja 2019 r. ulga na zakup kas przysługuje tylko w przypadku zakupu kas on-line.
Ponadto przysługuje ona podatnikom, u których:
- powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu tego rodzaju kas,
- nie powstał obowiązek prowadzenia tej ewidencji, ale podatnicy ci dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży i wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży,
- powstał ustawowy obowiązek wymiany kas na kasy on-line (dotyczy branż wskazanych w ustawie o VAT, np. paliwowej).
Oznacza to, że z ulgi nie skorzystają podatnicy nabywający kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii oraz wymieniający dobrowolnie starego rodzaju kasy na kasy on-line, poza podatnikami zobowiązanymi ustawą do ich wymiany ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach ściśle wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.
Podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem, wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, dokonujący sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych zostali zobowiązani do wymiany starych kas na kasy on-line do końca czerwca 2020 r.
Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych pt. “Ulga na zakup kas rejestrujących on-line”, dostępnych na stronie www.gov.pl, wyjaśniło, że podatnik zobligowany do wymiany kas, który rozpocznie instalowanie kas on-line przed terminem wskazanym w ustawie o VAT i rozpocznie na nich prowadzenie ewidencji sprzedaży, ma prawo do zwrotu ulgi na zakup kas rejestrujących. Dodatkowo wyjaśnił, że ulga przysługuje podatnikom, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji w obowiązujących terminach.
W sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnicy nie zamierzają na razie (jednak muszą to uczynić do końca czerwca 2020 r.) wymienić starych kas na kasy on-line, a jedynie chcą zakupić kasy on-line do nowo otwartego lokalu. W związku z tym prawo do odliczenia ulgi z tytułu ich zakupu nie będzie im przysługiwało.
Przykład
Podatnik prowadzi restaurację i użytkuje 2 kasy z elektronicznym zapisem kopii. Na podstawie ustawy o VAT podatnik zobligowany jest do wymiany tych 2 kas na kasy on-line do końca czerwca 2020 r. Podatnik rozszerza działalność i planuje nabyć kolejne 3 kasy on-line w październiku 2019 r. Ponieważ kasy te nie są nabywane w związku z wymianą kasy z elektronicznym zapisem kopii na kasę on-line, z tytułu nabycia tych kas podatnik nie może skorzystać z odliczenia ulgi.
Źródło: http://www.gazetapodatkowa.gofin.pl/ewydanie/index.php?action=gazeta&IdNumer=4492&Strona=6&Skala=3