PFR – nie tak łatwo uzyskać subwencję
Przedsiębiorcy niebędący podatnikami VAT ubiegający się o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR skarżą się, iż nie mogą jej uzyskać, a system odrzuca ich wnioski. Spowodowane jest to tym, iż niezbędna do otrzymania subwencji informacja o obrotach (i ich spadku w związku z COVID-19) powinna pochodzić z deklaracji VAT, a oni jako przedsiębiorcy niebędący podatnikami VAT takich deklaracji nie składają.
Deklaracja VAT-7, VAT-7K
Rzeczywiście, podstawą weryfikacji wniosków i oświadczeń wpływających na przyznanie subwencji i jej wysokość w ramach Tarczy Finansowej PFR są rejestry publiczne (Krajowej Administracji Skarbowej, ZUS). Z pomocy mogą skorzystać firmy, których m.in. obroty spadły w związku z COVID-19 po 1 lutego 2020 r. Spadek dotyczy co najmniej 25% w dowolnym miesiącu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu roku ubiegłego. Dla podatników podatku VAT niezbędna do otrzymania subwencji informacja o obrotach powinna pochodzić z deklaracji VAT (VAT-7 bądź VAT-7K).
Co z nie VAT-owcem ?
Problem pojawia się w sytuacji, gdy o subwencję ubiega się przedsiębiorca, który takich deklaracji nie składa. Takich przedsiębiorców w naszym kraju jest wielu. PFR zna problem i twierdzi, że subwencja jest dostępna również dla nich. Spadek swoich obrotów wykazują oni przez złożenie oświadczenia za pośrednictwem banku, w którym składają wniosek o subwencję.
Odpowiedź na pytania przedsiębiorców znajduje się na stronie internetowej (www.pfrsa.pl). PFR stwierdza, iż: “Spadek przychodów ze sprzedaży podmiotów rozliczających VAT metodą kasową, podobnie jak w przypadku nieVATowców, czy rozliczających się na podstawie faktur VAT-marża, ustalany jest w oparciu o oświadczenie złożone przez przedsiębiorcę we wniosku o udzielenie subwencji finansowej. Powyżsi przedsiębiorcy składają je poprzez uzupełnienie rubryki dotyczącej wysokości przychodów oszacowanych na podstawie przychodów z innych źródeł (tzw. przychód operacyjny) w rozumieniu ustawy CIT albo przychodów w rozumieniu ustawy PIT, stanowiących podstawę do obliczenia zaliczki na podatek CIT lub PIT. Nie ma przeszkód, aby podmioty rozliczające się w ten sposób również wnioskowały o subwencję finansową. Wysokość spadku przychodów ze sprzedaży podlega weryfikacji ze strony PFR”.
źródło: https://ewydanie.gofin.pl/gazeta-podatkowa/html/artykul/199790/font-size-1-font-color-ee0000-tarcza-font-font-br-problemy-z-uzyskaniem-subwencji-z-pfr-dla-nievatowcow