Tarcza Antykryzysowa – co tak naprawdę oznacza dla Przedsiębiorcy?

Tarcza Antykryzysowa – co tak naprawdę oznacza dla Przedsiębiorcy?

Od początku wprowadzenia Ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 każdemu Przedsiębiorcy towarzyszy wiele znaków zapytania. W mediach szumnie mówi się o pomocy z jakiej można skorzystać, niemniej jednak od samego początku to na barkach przedsiębiorcy spoczywa znalezienie odpowiednich instrumentów.

Z czym musimy się zmierzyć

Od ponad miesiąca ciągle słyszymy o wsparciu w ramach Tarczy Antykryzysowej, natomiast jeśli chodzi o konkrety i możliwości w poszczególnych przypadkach, przedsiębiorca zdany jest tylko na siebie. Niektóre biura rachunkowe wspomagają swoich klientów. Niestety nie każdy ma takie podejście. Często właściciel firmy zostaje pozostawiony sam sobie. Nie dość że mierzy się z problemami związanymi z spadkiem obrotów, to jeszcze musi na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy w zakresie wsparcia rządu.

Co najlepiej zrobić aby utrzymać firmę?

Niestety właścicielom firm nie pozostaje nic innego jak szukanie interpretacji, śledzenie informacji umieszczanych na stronach takich jak Ministerstwo Cyfryzacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, lokalne Powiatowe Urzędy Pracy oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy. To tam można znaleźć najbardziej wiarygodne informacje o formach wsparcia. Jednak samo śledzenie informacji może okazać się niewystarczające. W obecnej chwili wsparcie biura rachunkowego jest niezbędne. Do większości instrumentów pomocowych przedsiębiorcy potrzebna jest wiedza jak kształtują się jego finanse –  głównie przychody z poszczególnych okresów prowadzenia działalności. Bez kontaktu z biurem rachunkowym można nie mieć świadomości jaka pomoc jest możliwa.

Co jeśli moje biuro rachunkowe nie udziela na bieżąco informacji?

Od lat przyjęła się zasada, iż obsługa biura rachunkowego polega na comiesięcznym wprowadzaniu dokumentów i ich księgowaniu. Nie jednokrotnie właściciel firmy nie jest nawet w stanie uzyskać informacji w poszczególnych miesiącach o swoich przychodach i kosztach. Może warto w tym miejscu zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z nowoczesnym biurem rachunkowym, które umożliwia podgląd sytuacji firmy na bieżąco. W obecnych czasach taka informacja jest na wagę złota. To od niej zależy wartość pomocy rządowej w ramach Tarczy Antykryzysowej. Co ważne tutaj informacje odnośnie sytuacji finansowej firmy muszą być aktualne i przekazywane jak najszybciej.

Czy przedsiębiorca zostaje pozostawiony sam sobie?

Niestety ale nasuwają się takie wnioski. Nie oszukujmy się – nie każdy jest biegły w czytaniu ustaw. Gąszcz wprowadzanych rozporządzeń na pewno nie pomaga w sprawnym prowadzeniu biznesu. Jeśli nie ma wsparcia od innych osób, może się okazać, iż nie każdy uprawniony skorzysta z przewidywanego dla niego wsparcia.

Do kogo mieć pretensje?

Nie ma co szukać winnych. Każdy kto poważnie myśli o prowadzeniu firmy szuka najlepszych dla niego rozwiązań. Dlatego niejednokrotnie nie warto oszczędzać na podstawowych usługach, a wybór księgowego nie powinien opierać się tylko na cenie. Świat się zmienia – szybki obieg nowych informacji usprawnia działanie. Nawiązując współpracę wato zwrócić uwagę czego tak naprawdę potrzebuję od mojego kontrahenta. Dodatkowo warto się zastanowić za co się płaci. Jeśli podpisujesz umowę jedynie na prowadzenie księgowości, nie oczekuj że za wykazaną stawkę będziesz otrzymywać darmowe doradztwo. Szanujmy się nawzajem i pomagajmy sobie we własnych biznesach.

Czego nauczy nas obecny stan pandemii

Może większa ilość ludzi zauważy, ile pracy niejednokrotnie musi wykonać księgowy aby być na bieżąco z przepisami, które tak szybko się zmieniają. Dodatkowo nie ma co zawierzać niesprawdzonym informacjom. Warto też zastanowić się czy nasz partner biznesowy uczy się nowości czy zamyka się na wszelkie zmiany. Uczmy się na swoich błędach ale też nie stójmy w miejscu. Zawsze warto szukać wsparcia w wdrażaniu u siebie innowacyjnych rozwiązań, które początkowo mogą wydawać się trudne. Dopiero z czasem docenimy ich wartość.

Obsługa księgowa nie musi być nudna. Nowoczesny sposób przekazywania informacji np. poprzez aplikację na telefonie jest możliwy. Jeśli nie wierzysz skontaktuj się z euroPiM s.c. Magdalena i Piotr Kłusek pokażemy Ci jak może zmienić się Twój biznes. Platforma która na bieżąco informuje Cię o Twoich obrotach, składkach ZUS, czy podatkach może naprawdę usprawnić Twoje działania.

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
269
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

20wrz
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za sierpień 2021 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

27gru
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za maj 2024 r.

Zobacz wszystkie wydarzenia