
W branżach, w których notuje się najmniej wypadków, nie będzie już konieczności przeprowadzania okresowych szkoleń BHP – wynika z projektu przygotowanego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Zmiany mają dotyczyć łącznie ok. 5 mln pracowników.
„Kodeks Pracy nazbyt rygorystycznie wdraża regulacje prawne dyrektywy Rady z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie szkoleń okresowych BHP, obejmując wszystkich pracowników obowiązkiem odbycia szkolenia okresowego BHP, a nie – jak to jest wskazane w dyrektywie – tylko wtedy, jeśli jest to konieczne i uzasadnione” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Resort przedsiębiorczości i technologii zaproponował likwidację obowiązku okresowych szkoleń dla najmniej wypadkowych branż. Zmiana mą objąć pracowników administracyjno-biurowych, którzy są zatrudnieni w firmach zakwalifikowanych do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą od trzeciej kategorię ryzyka. Jak oceniają projektodawcy, obecne przepisy nie mają uzasadnienia i generują nadmiarowe obowiązki. W efekcie zniesienia obowiązku obniżone zostać mają też koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.
Jednocześnie w przypadku pracodawców zakwalifikowanych do nie wyższej od trzeciej kategorii ryzyka podwyższony będzie z 20 do 50 pracowników próg, do którego dany pracodawca nie musi zatrudniać specjalisty ds. BHP i może sam pełnić tego rodzaju zadania.
Wprowadzenie zmian przewiduje – przygotowany w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Projekt trafił do Sejmu 25 września 2018 r.
Większość nowych przepisów powinna wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Z projektem można się zapoznać tutaj.
mp
Źródło: https://www.podatki.biz