euroPiM / Aktualności / Sprzedajesz z odwrotnym obciążeniem? Złożysz informacje podsumowujące
Obecnie na podpis Prezydenta RP czeka ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. W ustawie tej są przewidziane zmiany na gruncie podatku VAT, które mają obowiązywać od 1 lipca 2015 r. oraz od 1 stycznia 2016 r. A Ty sprzedajesz z odwrotnym obciążeniem? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z nadchodzącymi zmianami.
Jedną z ciekawszych zmian jaką ustawodawca zamierza wprowadzić z początkiem lipca 2015 r. jest obowiązek składania informacji podsumowujących przez podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Aktualnie, dostawy towarów z tytułu których podatnikiem jest nabywca są wykazywane tylko w deklaracji VAT-7 przez sprzedawcę. Nie musi on składać na tę okoliczność żadnych dodatkowych informacji. Jednakże od 1 lipca przepisy mają się zmienić: podatnik, który dokona dostawy towarów w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia będzie zobowiązany złożyć do swojego organu podatkowego zbiorcze informacje podsumowujące, w których wykaże m. in. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym, nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi oraz łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 – w odniesieniu do poszczególnych nabywców.
Informacje te będą składane za tożsame okresy rozliczeniowe, za które rozlicza się podatnik, tj. okresy miesięczne bądź kwartalne. Ponadto, wg znowelizowanej ustawy VAT, w przypadku stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę tej informacji.
Powyższe zmiany mają na celu dalszą walkę Ministerstwa Finansów z nieuczciwymi podatnikami. Pytanie tylko czy nakładając dodatkowe obowiązki administracyjne na podatników, organy podatkowe rzeczywiście zidentyfikują więcej podatników zawierających oszukańcze umowy i realizujących niezgodne z przepisami transakcje.