SN: Kierowcy będą zwracać wypłacane im ryczałty…

SN: Kierowcy będą zwracać wypłacane im ryczałty…

Sąd ma obowiązek uwzględnić niekorzystne dla nocujących w kabinach orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nawet w sprawach już zakończonych.

 Sygn. akt: I PK 309/15

W czwartek 09.03.2017r w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok bardzo korzystny dla firm transportowych, które od 2014 r. walczą z falą pozwów o ryczałty za noclegi w kabinie na zagranicznych trasach.

To pierwsze orzeczenie SN, jakie zapadło po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 listopada 2016 r., w którym roszczenia kierowców zostały uznane za bezpodstawne. Trybunał stwierdził, że w przypadku kierowców nie ma zastosowania rozporządzenie o podróżach służbowych stosowane do urzędników zatrudnionych w administracji. Na tej podstawie sądy powszechne w całej Polsce masowo oddalają roszczenia kierowców o wypłatę ryczałtów.

Część takich spraw została jednak już zakończona prawomocnymi wyrokami, i to jeszcze zanim zapadło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Niektóre firmy transportowe musiały już wypłacić kierowcom wysokie, bo sięgające nawet 60 tys. zł, ryczałty.
Wyroki Trybunału działają na przyszłość…

Jedna z takich spraw trafiła do Sądu Najwyższego ze skargi kasacyjnej firmy transportowej ze Starachowic.

W czasie rozprawy adwokat Piotr Pająk, pełnomocnik kierowcy, który otrzymał już od firmy 29 tys. zł ryczałtu, dowodził, że wyrok TK nie powinien mieć wpływu na prawomocne rozstrzygnięcie w tej sprawie.

– Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2009 r. zapadłą w sprawie o sygn. III PZP 2/09, wyroki Trybunału Konstytucyjnego tzw. zakresowe czy interpretacyjne nie mogą stanowić podstawy do wznowienia postępowania. Mogą być stosowane przez sądy tylko w przód. Nie ma więc podstaw do uchylenia prawomocnego już orzeczenia – tłumaczył adwokat kierowcy w czasie rozprawy.
…ale także wstecz

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2017 r. był jednak innego zdania. Uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach i odesłał sprawę do ponownego rozpoznania.

– Sprawa jest skomplikowana, także ze względu na fakt wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie o sygn. K 11/15 – uzasadniał Krzysztof Staryk, sędzia SN. – Wyrok TK ma skutek na przyszłość, ale doszło w nim do uchylenia domniemania zgodności z konstytucją przepisów, na podstawie których wyrok wydał kielecki sąd. Zgodnie z przepisami obowiązującymi po wyroku TK kierowcy w transporcie międzynarodowym nadal mają prawo do diet za podróże służbowe, ale do określenia ich wysokości nie można stosować przepisów o podróżach służbowych w administracji – dodał.

Ważne stają się więc regulacje przyjęte w umowach o pracę czy przepisach wewnętrznych firm (regulaminach czy układach). – W tym przypadku taka regulacja była, bo kierowca dostawał 10 euro za każdy nocleg w kabinie. Sąd powinien wziąć to pod uwagę – dodał sędzia Staryk.

PONIŻEJ PRZYPOMINAMY ARTYKUŁ:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ryczałtów noclegowych

24 listopada zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ryczałtów noclegowych (Sygn. akt K 11/15). Zgodnie z orzeczeniem, firmy transportowe nie muszą wypłacać kierowcom ryczałtu noclegowego, jeśli zostało zapewnione miejsce do spania w kabinie pojazdu.

Trybunał Konstytucyjny wskazując na niewłaściwy sposób regulacji kwestii ryczałtów noclegowych przez ustawodawcę, zawiesił tym samym obowiązek wypłacania przez pracodawcę ryczałtu noclegowego kierowcom. W uzasadnieniu wyroku zwrócono uwagę, że przepisy nakazujące zwrot kwoty za nocleg pracownikowi delegowanemu nie odzwierciedlają specyfiki zawodu kierowcy, który jest w ciągłej podróży.

Zgodnie z art. 190 ust. 4 ustawy zasadniczej wyrok Trybunału daje również możliwość dochodzenia zwrotu zasądzonych wskutek roszczeń kierowców kwot. – Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jak najbardziej dobrą wiadomością dla polskich firm transportowych. Dla przedsiębiorców oznacza duże oszczędności. Zdarzało się, że Sądy nakazywały wypłatę kierowcom na poczet ryczałtów noclegowych kwot sięgających kilkudziesięciu tys. złotych. W tym momencie firmy będą miały trzy miesiące, aby wznowić postępowania i domagać się zwrotu pieniędzy. Czy i ile firm na taki krok się zdecyduje – trudno powiedzieć.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że z uwagi na treść art. 8 ust. 8 rozporządzenia nr 561/2006 zapewnienie odpowiedniego miejsca do spania w kabinie samochodowej zwalnia pracodawców z ponoszenia kosztów noclegu kierowców. Wyrok z 24 listopada 2016 r. sygn. K 11/15 zacznie obowiązywać po opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw. Firmy mogą zaoszczędzić nawet 2 mld złotych, bo na tyle szacuje się wartość wypłacanych ryczałtów. – W tym momencie wyrok powinien korzystanie wpłynąć na firmy z branży, która począwszy od 2014 roku boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich były właśnie roszczenia kierowców odnośnie ryczałtów.

 

źródło:rp.pl

 

Rozliczanie czasu pracy kierowcy, ewidencja czasu pracy kierowcy, szkolenie czas pracy kierowców Kraków Tarnów Katowice Warszawa Rzeszów Wrocław Łódź Opole Zakopane Nowy Sącz Rzeszów Kielce Radom , odcinkowy pomiar prędkości, nowe fotoradary, odwołania viatoll, anuluj mandat z fotoradaru odwołanie, czas jazdy przerw i odpoczynków kierowcy, ewidencja czasu pracy kierowców, Inspekcja Transportu Drogowego wezwanie do wskazania kierującego pojazdem fotoradar, kontrola itd Kraków Nowy Sącz Tarnów Rzeszów Podkarpacie cała polska, odwołania małopolska, odwołanie od mandatu z fotoradaru, Podkarpacie, pomiar prędkości, Szkolenia Tarnów,  Zakopane, Zdjęcie z fotoradaru odwołanie, kontrola itd w przedsiębiorstwie, nocleg w kabinie , odpoczynek regularny 45 h godzin w kabinie kierowcy Szkolenia okresowe kierowców, Certyfikat kompetencji zawodowych Licencja na Transport, zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika.

 

Dlaczego warto nam zaufać?

498
rozliczanych pracowników
169
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

15Lip
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za czerwiec 2020 – pozostali płatnicy składek

20Lip
Termin płatności PIT

Wpłata za czerwiec 2020 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

27Lip
Termin płatności VAT

Wpłata podatku VAT za czerwiec 2020 r.

10Sie
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za lipiec 2020 – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie

17Sie
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za lipiec 2020 – pozostali płatnicy składek

20Sie
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za lipiec 2020 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zobacz wszystkie wydarzenia