Sektor małych i średnich przedsiębiorstw a wsparcie Unijne

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw a wsparcie Unijne

Naszym przedsiębiorstwom oprócz pomocy oferowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urzędy Pracy, do współpracy dołącza się także Unia Europejska. Sprawdź czym jest Unijne wsparcie!

W związku z panującą pandemią koronawirusa, Unia Europejska także podjęła liczne działania wspomagające sektor MŚP. Do tego celu przedstawione zostały instrumenty finansowe oraz prawne, z których będzie można skorzystać.

Aktualnie dostępne działania:

  1. KE odblokowała prawie 1 mld euro na rzecz Inwestycji Strategicznych, które będą przeznaczone na gwarancję dla Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Dzięki temu zabiegowi będzie możliwość udzielania gwarancji w celu zachęcenia banków oraz pożyczkodawców do zapewnienia płynności MŚP i małym firmom (o średniej kapitalizacji), które zostały dotknięte skutkami związanymi z epidemią. Przedsiębiorstwa mogą składać już wnioski (bezpośrednio w swoich lokalnych bankach, pożyczkodawcach, kredytodawcach- którzy uczestniczą w programie. Listę uczestników można znaleźć na stronie internetowej – www.access2finance.eu.)

Do kluczowych elementów gwarancji należą:

– dostęp do gwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (szybszy i łatwiejszy),

– znacznie wyższe pokrycie ryzyka (do 80% potencjalnych strat z indywidualnych pożyczek),

– znaczne skupienie się na pożyczkach na kapitał obrotowy w całej Unii Europejskiej,

– elastyczniejsze warunki (zmiana, odroczenie terminu lub płatne dni wolne).

  1. Powstanie Inicjatywy w zakresie reagowania na koronawirusa (CRII).

W tym celu 37 mld euro udzielono na rzecz służby zdrowia, rynku pracy i MŚP. Projekt ten został udoskonalony przez Komisję Europejską i obecnie nazywa się CRII+. Dodano nadzwyczajną elastyczność, aby w pełni wykorzystać przeznaczone środki. Każde z Państw członkowskich nimi zarządza. Polsce przypada 7,4 mld euro.

  1. Przyjęcie tymczasowych ram prawnych dla państw członkowskich. Ramy te przewidują pięć rodzajów pomocy:

– bezpośrednie dotacje,

– selektywne korzyści podatkowe i zaliczki,

– gwarancje państwowe w przypadku pożyczek zaciągniętych przez firmy z banków,

– gwarancje dla banków,

– krótkoterminowe ubezpieczenie kredytu eksportowego.

  1. Zielone pasy – czyli program do utrzymania swobodnego przepływu towarów. Opublikowane zostały wytyczne dla pracowników (przygranicznych, delegowanych, sezonowych) celem zachowania podstawowych usług.

 

Firmy będą mogły korzystać z:
  1. 1 mld euro z EFIS dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji. Planuje się także utworzenie funduszu gwarancyjnego dla wsparcia gospodarki europejskiej.
  2. 2 kwietnia został zaproponowany kolejny nowy instrument poprzez Komisję Europejską na rzecz ochrony miejsc pracy i osób zatrudnionych. Na ten cel przeznaczono do 100 miliardów euro. Cel? Zmniejszenie ryzyka bezrobocia, ochrona miejsc pracy i pracowników. Celem jest zapewnienie wsparcia finansowego w formie pożyczek udzielanych Państwom członkowskim o wartości do 100 mld euro (na bardzo korzystnych warunkach). Udzielane pożyczki przeznaczone są na poradzenie sobie z bardzo wysokim wzrostem wydatków publicznych, ochraniających zatrudnienie. Pieniądze mają zostać przeznaczone na koszty bezpośrednio związane z programami pracy krótkoterminowej, jej utworzeniem czy przedłużeniem, a także innymi działaniami prowadzącymi na rzecz panującej pandemii.
  3. ESCALAR- to nowe podejście inwestycyjne ogłoszone poprzez Komisję Europejską dnia 8 kwietnia, które zostało opracowane razem z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Ma on za zadanie wspierać venture capital i finansowanie rozwoju dla firm, które będą mogły umożliwić wzrost w Europie. Program ESCALAR zapewni do 300 milionów euro na rzecz zwiększenia zdolności inwestycyjnych (typu venture capital i private equity).

ESCALAR pragnie inwestować w fundusze koncentrujące swe inwestycje na scale-upach. Może wspierać nowe fundusze, które muszą osiągnąć większą masę krytyczną, aby wspierać takie firmy w swoim przyszłym portfelu, jak i istniejące fundusze poszukujące dodatkowego kapitału, aby wdrożyć inwestycje kontynuacyjne w scale-upy w swoim dotychczasowym portfelu.

Dodatkowo oprócz uruchomienia programu ESCALAR, realizowane jest jeszcze jedno z działań poprzez Komisję, do poprawy dostępu Średnich i Małych Przedsiębiorstw do finansowania. W związku z wybuchem koronawirusa ważne są inwestycje które będą wspomagały gospodarkę. Unia Europejska utrzymuje że działania wspierające będą obowiązywać podczas pandemii jak i po niej. W Polsce Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) współpracuje z następującymi pośrednikami finansowymi: https://www.eif.org/what_we_do/where/pl/index.htm.

Pośrednicy publiczni zainteresowani otrzymaniem inwestycji z EFI w ramach ESCALAR mogą zgłaszać się do dnia 30 czerwca 2020 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.eif.org/what_we_do/equity/escalar/index.htm

 

Dlaczego warto nam zaufać?

753
rozliczanych pracowników
269
obsługiwanych firm
99%
satysfakcji
17
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

27gru
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za maj 2024 r.

Zobacz wszystkie wydarzenia