
Rozpoczynamy kolejną kampanię wskazującą na pilną potrzebę poradzenia sobie z tym dotyczącym nas wszystkich problemem. Tym razem jest ona kierowana do radiosłuchaczy. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że dzięki temu skuteczniej dotrzemy do wszystkich gotowych na podjęcie wyzwania walki ze smogiem.
Dotacje blisko Ciebie
O dotację na wymianę pieców starego typu mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, a środki dla mieszkańców Małopolski dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem ich samorządów gminnych .
Jak zastąpić palenisko węglowe ekologicznym źródłem ciepła i otrzymać dotację?
O wszystkie informacje dotyczące warunków otrzymania dotacji pytaj w swojej gminie. Przy okazji zgłoś, że chcesz wymienić kocioł. Jeżeli gmina stara się o dotacje na wymianę pieców, już wkrótce będziesz mógł zamówić bezpłatny audyt energetyczny. Im wcześniej to zrobisz, tym masz większe szanse na uzyskanie dotacji. Audytor powie Ci, którędy ucieka ciepło z Twojego domu i jakie prace termomodernizacyjne trzeba wykonać. Przedstawi również, jakie warunki musi spełniać Twój kocioł i wskaże jego moc. Jeśli zgodzisz się z zaleceniami audytora, podpisujesz umowę z gminą i przyłączasz się do sieci albo wybierasz instalatora nowego kotła.
Skalkulujmy dotację
Na likwidację starego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (nie więcej niż 8 tys. zł) oraz 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł). Dzięki unijnym dotacjom planuje się likwidację ponad 26,5 tysiąca starych kotłów węglowych.
Wcześniej termomodernizacja
Warunkiem uzyskania dotacji na wymianę pieców jest termomodernizacja budynku. Środki na docieplenie budynku zabezpieczono w Programie JAWOR realizowanym przez WFOŚiGW. To niskooprocentowana pożyczka z atrakcyjnymi warunkami spłaty. Program dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni docieplanej poniżej 600 m2: ocieplenie ścian budynków, dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją, ścian piwnic, stropów piwnic, wymiana okien i drzwi zewnętrznych.
Skorzystaj z informacji!
Aby uzyskać pełne informacje na temat walki ze smogiem i możliwości wymiany kotła pobierz broszurę „Ogrzej dom. Tanio. Zdrowo. Wygodnie” (.pdf, 2,74 MB) i dowiedz się jak krok po kroku ubiegać się o dotację na wymianę starego pieca. Ponadto zapoznaj się z listą gmin ubiegających się o dotacje na wymianę pieców spalających biomasę lub wykorzystujących paliwa gazowe oraz z listą gmin ubiegających się o dotacje na wymianę pieców wykorzystujące paliwa stałe