Powstanie nowy SUPERURZĄD skarbowy. Zajmie się największymi firmami

Powstanie nowy SUPERURZĄD skarbowy. Zajmie się największymi firmami

SUPERURZĄD skarbowy

Od początku 2021 roku 3,2 tys. największych firm w Polsce będzie obsługiwał nowy superurząd skarbowy. Czyli superskarbówka.  Inne duże firmy dostaną 19 specurzędów, reszta firm będzie obsługiwana przez pozostałe 380 skarbówek.

Na superskarbówkę  została wytypowana placówka fiskusa przy ul. Felińskiego w Warszawie – pisze “Puls Biznesu”. Od 1 stycznia 2021 r. będzie obsługiwał wyłącznie firmy, których roczne przychody netto przekraczają 50 mln EUR.

Mowa o największych w Polsce podmiotach – bankach, spółkach giełdowych, firmach ubezpieczeniowych czy telekomunikacyjnych.

Ulga abolicyjna do kosza. Nie wszyscy emigranci stracą

“PB” przypomina, że do tej pory największe firmy są obsługiwane w 20 tzw. wyspecjalizowanych urzędach, rozlokowanych w największych miastach. Po zmianie powstanie superurząd, z kolei firmy z przychodami netto między 3 a 50 mln euro (jest ich ponad 30 tysięcy) będą pod lupą 19 specurzędów. Reszta przedsiębiorców będzie miała do dyspozycji 380 zwykłych urzędów skarbowych.

Eksperci pytani przez “PB” uważają, że taka zmiana to niezły pomysł. Musi zostać spełniony jeden warunek. Do superurzędu zostaną skierowani najlepsi specjaliści fiskusa. Największe firmy mają przecież najbardziej skomplikowane sprawy podatkowe. Ministerstwo Finansów zapowiada, że tak właśnie się stanie.

Ale specjaliści widzą pewien problem. Sprawy rozpatrywane przez warszawski urząd będą trafiać też do Izba Administracji Skarbowej i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – również w Warszawie. Te urzędy są już mocno obciążone pracą, dodanie im skomplikowanych zadań może się wiązać z ich zakorkowaniem.

Źródło: https://www.money.pl

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami