POLSKI ŁAD w PIGUŁCE

POLSKI ŁAD w PIGUŁCE

W piątek 29 października Sejm ostatecznie przegłosował ustawę podatkową wprowadzającą Polski Ład. Większość poprawek Senatu została odrzucona. Z naszej perspektywy tych istotniejszych. Podpis Prezydenta w naszym kraju to raczej tylko czas, w jakim to zrobi…. – czekamy na 16 listopada 2021 roku, bo najprawdopodobniej wtedy Prezydent złoży podpis!

[Aktualizacja 16.11.2022 – godzina 12:30]

Prezydent podpisał POLSKI ŁAD

 

Sładka zdrowotna dla JDG

Szykują się spore zmiany w temacie składki zdrowotnej Od nowego roku nie będzie możliwości odliczenia jej od podatku. Pojawi się natomiast ulga podatkowa – dla osób zarabiających od 68,4 do 133,7 tysiąca złotych. Ma być to rekompensata za brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna wyniesie:

 • 4,9% dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego,
 • 9% dla przedsiębiorców rozliczających się według skali, naliczana od dochodu.

Osoby rozliczające się ryczałtem będą się rozliczać według zryczałtowanej składki zdrowotnej która wyniesie:

 • 300 zł dla przychodu do 60 tysięcy złotych,
 • 500 zł dla przychodu do 300 tysięcy złotych,
 • 900 zł dla przychodu powyżej 300 tysięcy złotych.

W przypadku braku zysków w firmie jesteśmy zobowiązani do zapłacenia składki zdrowotnej liczonej od wynagrodzenia minimalnego.

Składki będziemy rozliczać po zakończeniu roku. Jeśli suma opłat za poszczególne miesiące będzie wyższa niż składka roczna, wtedy możemy liczyć na zwrot. Na złożenie wniosku będziemy mieć tylko miesiąc, a każdy dokument złożony po terminie nie będzie rozpatrywany.

 

Płatności kartą

Zmiany, które zauważymy wszyscy – nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby korzystające z usług – to płatności (bez)gotówkowe. W każdym miejscu, w którym działalność jest wykonywana i w którym jest obowiązek stosowania kasy fiskalnej, należy zapewnić możliwość płatności kartą. W związku z tymi, od 1 lipca 2022 roku zacznie funkcjonować obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem. Dodatkowo zostanie zmniejszony limit płatności gotówką z 15 tysięcy złotych na 8 tysięcy złotych.

Zmiany kwoty wolnej i progów podatkowych

Według ustawy zmieni się wiele w związku z kwotą wolną od podatku. Zostanie ona podniesiona z 8 tys. do 30 tys. złotych. Dodatkowe 85 528 złotych kwoty wolnej będzie przysługiwać:

 • Osobom 60/65+ z prawem do emerytury
 • Rodzinom z 4+ dziećmi

Leasingi przedmiotów (głównie samochodów)

Zmiany pojawią się również w przypadku sprzedaży przedmiotów wykupionych z leasingu do majątku prywatnego. Każda taka transakcja dla majątku wykupionego po 31.12.2021 roku będzie przychodem w działalności gospodarczej.

Zmiany w ryczałcie

Od nowego roku zostanie obniżona stawka ryczałtu między innymi dla:

 • Lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów z 17% na 14%
 • Programistów i zawodów z branży ITC z 15% na 12%

Zatrudnienie „na czarno” a Polski Ład

Wygląda na to, że rząd również zabrał się za zatrudnienie na czarno. Zgodnie z nowymi przepisami taka forma „zatrudnienia” będzie ryzykiem tylko pracodawcy. Przychody takiego pracownika będą zwolnione z podatku, a pracodawca będzie musiał w całości sfinansować składki ZUS, które jednocześnie nie będę mogły stać się jego kosztem.

Składka zdrowotna dla spółek z o.o.

Zmiany szykują się również dla osób posiadających spółki. Składka zdrowotna będzie obliczana na podstawie wynagrodzenia za pełnienie konkretnych funkcji w obszarze spółki – dotyczy to głównie członków zarządu pobierających wynagrodzenie z tytułu powołania.

Podatek obrotowy

Razem z Polskim Ładem zacznie obowiązywać podatek obrotowy dla spółek.

Upraszczając temat – w momencie, gdy spółka ma stratę lub dochód operacyjny <1% przychodu, zapłaci 0,4% przychodu operacyjnego, przy czym nie dotyczy to nowych spółek (nowe to takie, które są na rynku krócej niż 3 lata), gdy spółka ma spadek przychodów 30% i spółek wyłącznie osób fizycznych.

Ukryta dywidenda

Osoby posiadające spółki z o.o. często korzystają z optymalizacji wynajmując spółce swoje nieruchomości lub przedmioty. Przepisy odroczono do 2023 roku. A tym samym na rok 2022 kwestia najmu pozostaje bez zmian.

Jednak należy mieć na uwadze, że rząd zapowiedział, że będzie te przepisy uściślał i wprowadzał od 2023  – tym samym trzeba mieć się na baczności.

Na dziś wiadomo, że od 2023 osoby prywatne wynajmujące nieruchomości będą mogły rozliczać się wyłącznie podatkiem ryczałtowym. Dodatkowo zostały wprowadzone zmiany dotyczące amortyzacji – nieruchomości kupione wcześniej niż przed 2022 będą rozliczane wg starych przepisów (do końca roku 2022). Jednak te kupione od początku 2022 w dużym uproszczeniu nie będą mogły podlegać kosztom amortyzacji. Obecnie ustawa nie precyzuje co z prawami nabytymi przed zmianami – czyli nieruchomościami, które zostały zakupione przed 2022. Czekamy na interpretacje.

Kolejne zmiany Polskiego Ładu to:

 • Drugi próg podatkowy – podniesiony z 85 528 do 120 tysięcy złotych. Po przekroczeniu tej kwoty wzrasta stawka podatku do 32%.
 • Brak możliwości rozliczenia się samotnych rodziców wraz z dzieckiem – w zamian za to otrzymamy ulgę w wysokości 1,5 tysiąca złotych.
 • Rozliczanie ze współmałżonkiem – możliwe rozliczenie już w roku zawarcia małżeństwa, a nie w kolejnym roku.
 • Ulga PIT dla powracających z emigracji.

 

Niestety cały projekt Nowego Polskiego Ładu to zmiana wielu ustaw w tym o PIT, VAT i CIT. Jest w nim wiele nieścisłości oraz wykluczeń, co upewnia nas w tym, że rok 2022 na pewno nie będzie należał do łatwych dla właścicieli firm!!!

 

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami