Optymalizacja kosztów w firmie transportowej 2022

Optymalizacja kosztów w firmie transportowej 2022

Od zawsze uważało się, że branża transportowa jest nie do ruszenia. Czy jest potrzeba optymalizacja kosztów w firmie transportowej. Dodatkowo można się na niej dobrze dorobić jeśli ma się odpowiednie predyspozycje, związane z umiejętnym planowaniem ładunków, zarządzaniem ludźmi czy obsługą samochodów ciężarowych. Nie mniej jednak w obecnych czasach wszystko się zmienia. Ceny surowców rosną tak szybko, że każdy przedsiębiorca zaczyna zastanawiać się nad swoim biznesem. Co to jest optymalizacja kosztów w firmie transportowej?

Wzrost cen paliw w całej Europie przyczynił się do znacznego podwyższenia kosztów prowadzenia firmy. Jest to przecież główny koszt który należy ponieść, aby  samochody mogły ruszyć w trasę. Co więc warto zrobić w obliczu rosnących na każdym kroku cen.

Poniżej optymalizacja kosztów w firmie transportowej:

  1. Rozliczanie pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W lutym roku 2022 został wprowadzony tak zwany Pakiet Mobilności, który wywrócił do góry nogami sposoby rozliczania kierowców. Od tej daty nie można bowiem wypłacać kierowcom diet za podróże międzynarodowe. Dodatkowo kierowcom wykonywującym przewozy kabotażowe, cross trade należy wypłacić wynagrodzenie zgodnie z płacą sektorową, którą następnie należy ozusować i opodatkować.

Nie mniej jednak zalecamy prawidłowe rozliczanie kierowców i wypłacanie im wynagrodzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami ponieważ coraz częściej jesteśmy świadkami spraw w Państwowej Inspekcji Pracy czy Sądzie Pracy związanymi z nierzetelnymi wypłatami wynagrodzeń dla kierowców. Takie działanie może tylko przyczynić się do narażenia firmy na dodatkowe koszty związane z mandatami, wypłatą zaległego wynagrodzenia, odprowadzeniem składek do ZUS i Urzędu skarbowego czy wręcz odszkodowania dla pracownika.

  1. Optymalizacja kosztów w firmie transportowej – zużycia paliwa

Jeśli zużycie paliwa między poszczególnymi pojazdami jest spore warto zastanowić się jaka jest tego przyczyna. Czy chodzi o dany model samochodu czy może sposób prowadzenia danego kierowcy. Jeśli to drugie, warto zainwestować w szkolenia dla pracowników w zakresie eco-drivingu. Ważne jest również bieżące monitorowanie ciśnienia w oponach, które również przekłada się na spadek zużycia paliwa.

  1. Odpowiednie planowanie ładunków

Wykluczenie tak zwanych pustych przejazdów ma ogromne znaczenie podczas optymalizacji kosztów działalności. Przy obecnych wysokich cenach paliwa każdy kilometr jest na wagę złota. Jeśli okaże się że kierowcy mają bardzo dużą ilość pustych przebiegów po pewnym czasie okaże się ze biznes staje się coraz mniej rentowny. Jeśli firma jeździe pod jedną spedycją warto zainteresować się szukaniem ładunków na giełdach transportowych.

  1. Odpowiedni serwis samochodowy

Dbanie o terminowe przeglądy, ale również sprawność samochodów pozwala nie tylko na unikanie kar na drogach, ale przyczynia się również do mniejszej awaryjności samochodów. Każdy zdaje sobie sprawę, że każda usterka na drodze wiąże się w wysokimi kosztami dotyczącymi niejednokrotnie wezwania lawety, poszukiwania mechanika, zakupie części w dużo wyższej cenie niż u lokalnych dystrybutorów. Dodatkowo unieruchomione auto może spowodować naliczanie kar przez spedycję w zakresie niedostarczonego ładunku.

  1. Szkolenia dla pracowników

Jak nie od dziś wiadomo każdy kierowca ma swoje rutynowe nawyki, które bardzo ciężko zmienić. Jeśli związane są z łamaniem przepisów to powodują dodatkowe koszty nie tylko dla kierowcy ale również dla przedsiębiorstwa. Łamanie przepisów transportowych może sprowadzić na firmę kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy co przy wykryciu naruszeń spowoduje nałożenie kar.

Warto przeanalizować wszystkie koszty ponoszone przez firmę transportową, ponieważ optymalizacja niejednokrotnie może zacząć się od małych kroków. Czasem niepozorne koszty które można wyeliminować przyczynią się do zwiększenie zysków. Warto również prowadzić statystyki rentowności poszczególnych samochodów, kierowców czy tras na których rozwożone są ładunki.

Czasami zanim nie dokona się matematycznych wyliczeń człowiek nie zdaje sobie sprawy że dana rzecz wcale nie przynosi mu dochodów a wręcz przeciwnie powoduje generowanie olbrzymich kosztów. Jeśli prowadzenie tak zaawansowanych analiz jest zbyt trudne, warto nawiązać współprace z specjalistami którzy pomogą w tym zakresie. Spojrzenie z innej perspektywy może spowodować zobaczenie braków, błędów których do tej pory się nie widziało. Tak więc prowadzenie firmy transportowej może od nowa stać się wspaniałą przygodą przynoszącą zyski i zadowolenie.