Odliczenie podatku VAT od biletów PKP, PKS, MPK i e-biletów

Odliczenie podatku VAT od biletów PKP, PKS, MPK i e-biletów

Płacąc za bilety PKP, PKS, MPK lub korzystając z e-biletów, nie jesteś pewien, czy masz prawo odliczenia podatku VAT od tych wydatków? Wiele osób nie jest świadomych, że te usługi również podlegają przepisom dotyczącym odliczania VAT. Warto więc bliżej przyjrzeć się tej kwestii i dowiedzieć się, jak możemy zaoszczędzić na tego rodzaju kosztach.

Z uwagi na fakt, że jest to kwestia, która często wzbudza wątpliwości przedsiębiorców, zostało wydane przez Ministra Finansów Rozporządzenie z dn. 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur, które precyzuje, kiedy posiadany bilet jest traktowany jak faktura. Decydują o tym poszczególne elementy dokumentu, czyli:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa usługodawcy (przewoźnika),
  • numer NIP usługodawcy,
  • rodzaj wykonanej usługi,
  • kwota naliczonego podatku VAT,
  • kwota należności ogółem.

Odliczenie VAT od biletów kolejowych:

Przejdźmy więc do konkretów. Czy prowadząc swoją działalność gospodarczą regularnie podróżujesz koleją, np. w ramach podróży służbowych? Jeśli tak, to już wiesz, że koszt biletów PKP można odliczyć od podatku VAT. Ważną kwestią jest sposób zakupu biletów. Jeśli nabywasz je w kasie lub u konduktora, z pewnością otrzymasz dokument, który będzie podstawą do dokonania odliczeń. Trochę bardziej skomplikowana, na pierwszy rzut oka, jest sytuacja, kiedy bilety kupujesz za pośrednictwem różnych platform sprzedażowych, np. poprzez strony internetowe czy aplikacje mobilne. Wówczas powinieneś pamiętać, aby podczas procesu zakupu zaznaczyć opcję z wystawieniem faktury. Podobnie rzecz się ma z coraz bardziej popularnymi biletomatami. W tym przypadku również trzeba będzie bardziej się postarać. Najczęściej stosowne wskazówki, jak uzyskać fakturę, znajdziesz w instrukcji zapisanej na biletomacie. W praktyce, najprawdopodobniej będziesz zmuszony, udać się do wskazanego punktu lub będziesz miał możliwość otrzymania faktury elektronicznej na podany adres mailowy.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Nie można nie wspomnieć, że odbywane przez Ciebie podróże powinny dotyczyć tylko i wyłącznie działalności gospodarczej, a nie celów prywatnych. W związku z tym warto jest mieć dowody potwierdzające ten fakt (np. e-maile, zawarte umowy).

Na koniec należy dodać, że powyższe zasady odliczania VAT od biletów PKP mają zastosowanie także w przypadku biletów PKS. Wyjątek stanowią bilety jednorazowe MPK. W tym przypadku nie ma możliwości odliczenia od nich podatku VAT, ponieważ nie zawierają podstawowych danych o przewoźniku. Jeśli jednak przedsiębiorca korzysta z okresowego, imiennego biletu komunikacji miejskiej i jego nabycie jest potwierdzone stosowną fakturą, będzie możliwe odliczenie VAT, na podstawie właśnie tejże faktury.

Podsumowując, odliczenie VAT od biletów PKP, PKS, MPK oraz e-biletów to korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy podróżują środkami komunikacji publicznej w celach służbowych. Jeśli jesteś zarejestrowany jako VAT-owiec, pamiętaj o zachowaniu biletu lub faktury VAT, aby móc uzyskać zwrot podatku.