
W ostatnich dniach lutego ruszą nabory wniosków o dofinansowanie zadań minimalizujących szkody wywoływane przez klęski żywiołowe. W Małopolsce, często doświadczanej przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne, nikogo nie trzeba przekonywać o ważności tego rodzaju działań.
27 lutego ruszy nabór projektów na rozwój małej retencji oraz zwiększanie odporności na ekstremalne zjawiska pogodowe. Wśród zgłaszanych projektów znajdą się inwestycje o charakterze regionalnym i lokalnym, także te zakładające rozwój terenów zalewowych i zagospodarowanie wód opadowych.
Działania te bez wątpienia przysłużą się zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia powodziowego.
Na wsparcie mogą też liczyć przedsięwzięcia przywracające do stanu naturalnegouprzednio przekształcone przez człowieka rzeki czy potoki lub obszary wodno – błotne.
Wnioski będzie można składać do 28 kwietnia, a planowane rozstrzygnięcie konkursu wyznaczono na sierpień 2017 roku. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na wspomniane cele 75,22 mln zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego WM na lata 2014-2020.Także do 28 kwietnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie projektów zmierzających do przeciwstawienia się ruchom masowym. Chodzi tu głównie o zapobieganie często występującym w Małopolsce osuwiskom.
Zadania te mogą być realizowane poprzez odpowiednie nasadzenia roślin, stabilizację, zmniejszenie oddziaływania wód gruntowych czy opadowych oraz wzmocnienie zboczy i zmianę ich geometrii. W tym przypadku nabór ruszy 28 lutego. Na przeciwdziałanie ruchom osuwiskowym zarezerwowano w RPO WM 2014 – 2020 kwotę 39,72 mln zł.
W przypadku obu tych naborów o dofinansowanie mogą starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa oraz administracja rządowa. Poziom dofinansowania dla beneficjentów może sięgnąć 85%.
Szczegółowe informacje na temat organizowanych naborów:
Poddziałanie 5.1.1. Przeciwdziałanie klęskom żywiołowym Typ projektów A, B i C Retencjonowanie wody