Do końca kwietnia należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie roczne. Dotyczy to osób, które osiągnęły przychody w roku 2015 z różnych tytułów, w tym także np. niektórych emerytów i rencistów. Kto nie musi składać deklaracji rocznej?
Osoby, które nie osiągnęły w 2015 żadnych przychodów
Będą to osoby fizyczne, które nie podjęły żadnej pracy w roku podatkowym (są na utrzymaniu np. współmałżonka), a także studenci będący na utrzymaniu rodziców. Zerowy przychód nie zwalnia z obowiązku wypełnienia zeznania rocznego tylko przedsiębiorców, którzy wypełniają zerową deklarację podatkową.
Osoby, które złożyły PIT-12 do 10 stycznia 2016
W przypadku gdy pracownik złożył terminowo PIT-12 do zakładu pracy, rozliczenie roczne przechodzi w obowiązek pracodawcy. Przełożony do końca lutego ma obowiązek sporządzić formularz PIT-40 za pracownika. Dotyczy to co do zasady osób, które były zatrudnione u jednego pracodawcy w danym roku podatkowym i nie zamierzają skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także skorzystać z ulg podatkowych.
Zasiłki z ośrodków pomocy społecznej dla osób najbiedniejszych
Świadczenia z pomocy społecznej są wolne od podatku dochodowego, dlatego też, jeżeli dana osoba pobiera jedynie zasiłek i jest on jej jedynym źródłem utrzymania, nie ma obowiązku złożenia zeznania rocznego. Inaczej jest w przypadku bezrobotnych, którzy otrzymują zasiłek z urzędu pracy – takie osoby otrzymują PIT-11A i na jego podstawie uzupełniają PIT-37.
Emeryci, renciści
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek do końca lutego dostarczyć do urzędów skarbowych oraz do emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia z ZUS (np. zasiłek macierzyński) roczne obliczenie podatku na deklaracji PIT-11A. Jeżeli w danym roku podatkowym osoby te nie miały innych źródeł przychodów i nie zamierzają skorzystać z ulg podatkowych lub odliczeń, ich deklaracja PIT-11A zostanie potraktowana jako rozliczenie roczne. Chyba że emeryci lub renciści byli dodatkowo zatrudnieni, prowadzą własną działalność lub chcą skorzystać z ulg podatkowych, mają obowiązek do końca kwietnia dostarczyć PIT-37 lub PIT-36.
Umowa-zlecenie nieprzekraczająca 200 zł
W przypadku gdy umowa-zlecenie czy dzieło zawarta z osobą inną niż pracodawca określa wynagrodzenie na kwotę niższą niż 200 złotych, pracodawca ma obowiązek przy wypłacie należności pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, który wynosi 18%. W związku z tym zleceniobiorca nie otrzymuje PIT-11 oraz nie ma obowiązku sporządzić zeznania rocznego.
Źródło: www.bankier.pl