Koszty podatkowe a limit 15.000 zł

Koszty podatkowe a limit 15.000 zł

PŁATNOŚĆ GOTÓWKOWA powyżej 15 000 – czy to koszty działalności?

Przedsiębiorcy zobowiązani są do dokonywania lub przyjmowania firmowych płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego. Dotyczy to sytuacji, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca i jednocześnie jednorazowa jej wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł. Jeżeli podatnicy pdof zobowiązani do stosowania tych uregulowań je naruszają, na podstawie art. 22p ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.), nie mają możliwości obciążania kosztów podatkowych tą częścią płatności wynikającej z takiej transakcji, która została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Gdy taki podmiot obciąży firmowe koszty podatkowe transakcją o wartości powyżej 15.000 zł i dopiero po tym dokona zapłaty gotówką, ma obowiązek zmniejszenia kosztów w części, w jakiej została ona w ten sposób uregulowana (art. 22p ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof). Natomiast gdy w danym miesiącu taki przedsiębiorca ponosi koszty w niższej wysokości niż kwota zmniejszenia, zobowiązany jest do zwiększenia przychodów o zaistniałą różnicę w miesiącu, w którym została dokonana płatność z pominięciem rachunku płatniczego (art. 22p ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof).

Wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką nie są kosztem!

Od 2017 roku następiła zmiana przepisów ustawy o podatku dochodowym wprowadzająca negatywne konsekwencje niedostosowania się do zmienionych zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (od 30 kwietnia 2018 roku kwestię tę reguluje Ustawa Prawo Przedsiębiorców). Przedsiębiorcy, którzy pomimo obostrzeń dokonają zakupu na kwotę wyższą niż 15 tys. zł i opłacą go gotówką nie będą mogli uznać tego zakupu za koszt uzyskania przychodu.

Dlaczego warto nam zaufać?

498
rozliczanych pracowników
169
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

20Kwi
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za marzec 2021 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

26Kwi
TERMIN PŁATNOŚCI VAT

Wpłata podatku VAT za marzec 2021 r.

Zobacz wszystkie wydarzenia

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies oraz localStorage, są one potrzebne do prawidłowego działania więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close