Ile kosztuje rozliczenie PIT?

Ile kosztuje rozliczenie PIT?

Rozliczenie PIT bardzo często zlecane jest księgowej. Sprawdź ile kosztuje taka usługa.

Co to jest PIT?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych (z ang. Personal Income Tax). Jest to dokument urzędowy, który należy przygotować na oficjalnych formularzach udostępnianych na stronie Ministerstwa Finansów w danym roku podatkowych. Dokument ten jest podstawą zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w określonej w przepisach wysokości. W zeznaniu może okazać się, że podatek pobrany był zbyt niski lub zbyt wysoki. Nadpłata podatku może wynikać np. z zastosowania ulg podatkowych. Niedopłata podatku może pochodzić np. z przekroczenia II progu podatkowego.

W obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych stosuje się dwa progi podatkowe w zależności od osiąganych dochodów. Deklarację PIT składa się do 30 kwietnia każdego roku. Wyjątkiem były zeznania składane za rok 2019 do końca maja ze względu na sytuacje epidemiologiczną panującą w kraju. Podstawą do uzupełnienia deklaracji PIT są m.in. formularze PIT-11, które pracownicy do końca lutego danego roku podatkowego powinni otrzymać od pracodawców.

Cena sporządzenia zeznania zależy na pewno, czy zlecimy tą czynność do wykonania przez biuro rachunkowe, zaprzyjaźnioną księgową, czy też kogoś znajomego. Obecnie Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom zeznania podatkowe sporządzone na podstawie wystawionych PIT-ów-11 w usłudze twój e-PIT. Jeżeli do 30 kwietnia danego roku nie wprowadzimy żadnych zmian w formularzu udostępnionym przez Urząd np. nie dodamy ulgi to zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane i przesłane do Urzędu. Jest to na pewno duże ułatwienie dla podatników, ponieważ łatwiej mogą sami uzupełnić swój PIT zaoszczędzając pieniądze, które musieli by zapłacić zlecając to komuś.

Ile kosztuje rozliczenie PIT?

Cena rozliczenia PIT-u w Biurze Rachunkowym zależy od:

 • województwa oraz miejscowości, w której ma siedzibę Biuro,
 • wielkości biura, ilości osób zatrudnionych,
 • ilości biur zajmujących się rozliczaniem PIT znajdujących się w okolicy,
 • rodzaju zeznania, czy zawiera tylko polskie dochody, polskie i zagraniczne lub tylko zagraniczne,
 • liczby PIT-ów-11 oraz innych dokumentów do uwzględnienia w zeznaniu rocznym,
 • liczby oraz rodzaju ulg podatkowych jakie podatnik chce uwzględnić w zeznaniu rocznym,
 • czy jest to rozliczenie indywidualne, czy np. z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
 • czy w rozliczeniu uwzględnione mają być również dochody z działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy, działalności nierejestrowanej itp.,
 • czy jest to korekta zeznania podatkowe, czy deklaracja pierwotna,
 • terminu dostarczenia deklaracji PIT do rozliczenia,
 • czy będzie to ekspresowe rozliczenie np. w ciągu doby od dostarczenia kompletu dokumentów,

Cena za rozliczenie PIT może wahać się średnio od 30 zł do nawet 200-300 zł. Dodatkowe koszty związane z rozliczeniem się z małżonkiem mogą wynosić średnio 20-50 zł, każdy dodatkowy PIT-11 do rozliczenia- 10-20 zł, ekspresowe sporządzenie deklaracji-30-100 zł, zastosowanie ulgi podatkowej: 10-30 zł.

Nie warto jednak oszczędzać ponieważ błąd w zeznaniu może spowodować niedopłatę w US oraz nieprzyjemności wynikające z konieczności stawienia się na wezwanie w Urzędzie Skarbowym. Często na serwisach ogłoszeniowych można spotkać oferty za wypełnienie PIT-u nawet za 10-20 zł, jednak nie warto powierzać swoich danych osobowych oraz informacji o zarobkach osobie, której nie znamy. Większość biur rachunkowych oferuje również elektroniczną lub tradycyjną wysyłkę deklaracji do Urzędu Skarbowego w imieniu klienta. Ceny oferowane za rozliczenie PIT przez biura rachunkowe są znacznie wyższe, niż rozliczenie u osób prywatnych ale dla własnego bezpieczeństwa warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Biuro Rachunkowe
Skontaktuj się z nami