E-paragony i wirtualne kasy fiskalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

E-paragony i wirtualne kasy fiskalne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących reguluj e wszelkie kwestie związane
z obowiązkami podatników ewidencjonujących operacje gospodarcze poprzez kasy fiskalne. Zgodnie  z § 6 ust. 1 tego Rozporządzenia paragon fiskalny musi zostać przekazany kupującemu nie później niż w momencie przyjęcia należności od klienta zarówno w formie gotówkowej jak i bezgotówkowej. Sprzedawca ma obowiązek wydać paragon niezależnie od tego, czy nabywca sobie tego życzy. Nie wydanie paragonu kupującemu może być uznane jako przestępstwo skarbowe. Minimalna kara grzywny wynosi 500,00 zł. W sytuacji gdy nie wydanie paragonu zostanie uznane przez Organy Kontrolujące jako wykroczenie skarbowe kara wynosi od 150,00 zł do nawet 30.000,00 zł.

Paragony fiskalne

Podatnicy posiadający kasy fiskalne online oraz wirtualne kasy fiskalne mają możliwość wystawienia paragonu elektronicznego. Zgodnie z  § 19 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących podatnik ma możliwość m.in.  wystawienia paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej oraz faktury w postaci elektronicznej. Należy zwrócić uwagę, że e-paragony mogą być stosowane wyłącznie za zgodą nabywcy i udostępnione w taki sposób by kupujący miał możliwość zapoznać się z treścią np. w formacie PDF. Jedną z zalet takiej formy paragonu fiskalnego jest fakt, że paragony tradycyjne często blakną i po jakimś czasie może wystąpić problem z reklamacją produktu, ponieważ dane na paragonie będą niewidoczne. Paragon tradycyjny również łatwiej jest zgubić, a jeśli chodzi o paragon elektroniczny to mając go na skrzynce mailowej w każdej chwili możemy go otworzyć i wydrukować. Przedsiębiorcy stosujący paragony elektroniczne mają oczywiście dalej obowiązek nabić sprzedaż na kasie fiskalnej, by został zachowany w pamięci kasy i uwzględniony w raporcie dobowym, a potem miesięcznym. Zbędne jest drukowanie paragonu przesłanego online do klienta. Rozwiązanie to na pewno spodoba się młodemu pokoleniu, dla których telefon jest głównym źródłem informacji i przechowywania danych. Wielu ludzi jednak nie wie, że istnieje taka możliwość, bo takie informacje z reguły nie są udzielane przez sprzedawców, a mało kto śledzi na bieżąco aktualności i rozporządzenia podatkowe.

Wirtualne kasy fiskalne

Wprowadzenie wirtualny kas fiskalnych to kolejny sposób uszczelnienie sytemu podatkowego podatku od towarów i usług. Wirtualna kasa fiskalna to kasa rejestrująca którą instaluję się na smartfonie, laptopie lub tablecie w postaci specjalnego oprogramowania. Do poprawnego funkcjonowania takiej kasy niezbędne jest urządzenie drukujące, a smartfony, czy tablety takiej funkcji nie posiadają. Rozporządzenia dotyczące wirtualnych kas fiskalnych weszły w życie 1 czerwca 2020 r., lecz pierwsza kasa wirtualna uzyskała zezwolenie od Głównego Urzędu Miar dopiero końcem grudnia 2020 r.. W pierwszej kolejności kasy wirtualne miały być dostępne dla przedsiębiorców z branży transportowej świadczących takie usługi jak: transport drogowy pasażerski, transport kolejowy pasażerski, wynajem samochodów osobowych z kierowcą, jak również dla branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Użytkowanie wirtualnych kas fiskalnych budzi wiele wątpliwości u przedsiębiorców m.in. duże koszty związane z wdrożeniem, naprawą systemu, możliwość wycieku wrażliwych danych, zniszczenie, zgubienie urządzenia np. telefonu. Kontrola takiego urządzenia przez Urzędy Skarbowego, też może być ciężka w realizacji, bo dlaczego przedsiębiorca ma godzić się na udostępnienie urzędnikowi np. swojego prywatnego tabletu, gdzie posiada również prywatną dokumentacje.

Kasy fiskalne online oraz e-paragony to nowe rozwiązania proponowane dla przedsiębiorców. Wydawanie e-paragonu stało by się popularne, gdyby klienci wiedzieli, że istnieje taka możliwość, a większość sklepów dla swojej wygodny oraz oszczędności czasu wolą wydawać paragony w formie tradycyjnej. Jeśli chodzi o wirtualne kasy fiskalne wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi mała ilość informacji dotyczące awaryjności aplikacji oraz wymagań sprzętowych. Podsumowując, przedsiębiorcy na razie podchodzą raczej sceptycznie do nowych rozwiązań zaproponowanych przez rządzących.