
Dnia 19 marca 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1871) wprowadzająca nowe przepisy o dodatkowym urlopie macierzyńskim dla rodziców wcześniaków.
Ustawa precyzuje nowe uprawnienie dla pracowników – rodziców dzieci urodzonych przed terminem oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających długotrwałej opieki medycznej – uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Ile trwa uzupełniający urlop macierzyński?
Uzupełniający urlop macierzyński należy się rodzicom:
- w wymiarze do 15 tygodni gdy dziecko urodzi się przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży, lub gdy jego masa urodzeniowa będzie niższa niż 1 kg.
- w wymiarze do 8 tygodni, gdy dziecko urodzi się pomiędzy 28 a 36. tygodniem ciąży, a jego masa urodzeniowa jest większa niż 1 kg.
- w wymiarze do 8 tygodni, gdy dziecko urodzi się po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, ale będzie wymagało hospitalizacji; w celu otrzymania świadczenia okres hospitalizacji musiałby wynosić przynajmniej dwa kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po narodzinach.
W przypadku ciąż bliźniaczych lub innych ciąż mnogich, przy obliczaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego pod uwagę bierze się masę urodzeniową mniejszego dziecka oraz/lub czas hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu dłużej.
W celu obliczenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, wszystkie okresy pobytu dziecka w szpitalu, które miały miejsce do 8. lub 15. tygodnia po porodzie, są sumowane. W przypadku niepełnego tygodnia hospitalizacji, okres ten zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia. Ta regulacja uwzględnia również ewentualne przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Na przykładzie wygląda to następująco: dziecko urodziło się w 26 marca 2025 r., przebywać będzie w szpitalu do 10 kwietnia 2025 r. Dziecko wymagało hospitalizacji łącznie przez 16 dni czyli 2 tygodnie i 2 dni co oznacza dla rodziców, że mają prawo do skorzystania z 3 tygodni uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
Jak skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego ?
Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych muszą skorzystać zaraz po zakończeniu standardowego urlopu macierzyńskiego. Nie można tego urlopu podzielić na części ani wykorzystać go później niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop jest pełnopłatny i dobrowolny; jest przyznawany na wniosek składany do pracodawcy przez jednego z rodziców.
Termin na złożenie wniosku przez jednego z rodziców to dzień, który wypada 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego może skorzystać pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od lekarza które będzie zawierać następujące informacje:
- tydzień ciąży w którym dziecko przyszło na świat,
- waga urodzeniowa dziecka,
- czas trwania hospitalizacji dziecka w szpitalu.
Ustawa weszła w życie dnia 19 marca 2025 r., ale wprowadzone zostały przepisy przejściowe które stanowią, że matka lub ojciec dziecka którzy w dniu wprowadzenia ustawy posiadają uprawnienia do korzystania z urlopu macierzyńskiego lub przebywają na nim, mają prawo skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku termin na złożenie wniosku upływa najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego.
Rodzice, którzy złożyli wniosek o urlop rodzicielski w terminie do 21 dni po porodzie, nie muszą go wycofywać, aby skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wystarczy, że złożą nowy wniosek o urlop uzupełniający.
Wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego niesie dużo korzyści dla rodziców i dziecka przedwcześnie urodzonego. Wcześniaki często wymagają intensywnej opieki medycznej i emocjonalnej. Dodatkowy urlop pozwala rodzicom spędzić więcej czasu z dzieckiem, co jest kluczowe dla jego rozwoju i zdrowia. Z punktu widzenia rodziców narodziny wcześniaka są często traumatycznym przeżyciem, a dodatkowy urlop pozwala im na regenerację sił i zmniejszenie stresu związanego z trudną sytuacją.
Przygotowujesz rozliczenie roczne PIT za 2025 r. w usłudze “Twój e-PIT” i rozliczasz ulgę na dziecko- kliknij w link aby poznać najczęstsze błędy w rozliczeniach PIT udostępnianych przez Urząd Skarbowy —–> Rozliczenie na „Twój e-PIT”- najczęstsze błędy w PIT za 2025 r.