
W dniu 29 maja 2018 Parlament Europejski zatwierdził podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu zmiany dotyczące delegowania pracowników do pracy na ternie państw UE.
Pracownicy delegowania czasowo do pracy w innym państwie UE otrzymają takie same wynagrodzenia za tą samą pracę w tym samym miejscu, zgodnie z aktualizacją przepisów przyjętą we wtorek.
Aktualizacja przepisów, która przyjęta została 456 głosami do 147, przy 49 wstrzymujących się od głosu, ma zapewnić lepszą ochronę delegowanych pracowników oraz uczciwą konkurencję.
Równe wynagrodzenia
Zgodnie z uzgodnionym tekstem wszystkie zasady wynagradzania obowiązujące w kraju przyjmującym muszą mieć zastosowanie do pracowników delegowanych. Oprócz przepisów państwa członkowskie mogą stosować reprezentatywne regionalne lub sektorowe układy zbiorowe. Do tej pory miało to miejsce jedynie w sektorze budownictwa.
Poprawa warunków pracy
Koszty związane z podróżą, wyżywieniem i zakwaterowaniem powinny być opłacane przez pracodawcę, a nie powinny być potrącane z wynagrodzenia pracownika. Pracodawcy będą również musieli zapewnić godne warunki zakwaterowania pracowników delegowanych, zgodne z przepisami krajowymi.
Delegowanie: ile może trwać
Czas trwania delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o 6 miesięcy. Po upływie tego terminu pracownik nadal mógłby przebywać i pracować w państwie członkowskim, do którego został oddelegowany, ale zacząłby podlegać warunkom zgodnym z przepisami prawa pracy państwa przyjmującego.
Ochrona przed oszustwami
W przypadku delegowania służącego jedynie obejściu przepisów, państwa członkowskie powinny współpracować, zapewniając delegowanym pracownikom ochronę, zgodną z warunkami zawartymi w dyrektywie o pracownikach delegowanych.
Międzynarodowy transport drogowy
Nowe elementy zaktualizowanej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportowego, po wejściu w życie przepisów sektorowych, zawartych w pakiecie mobilności. Do tego czasu dyrektywa w wersji z 1996 r. nadal ma zastosowanie.
Kolejne kroki
Państwa członkowskie będą miały dwa lata na transpozycję przepisów do prawa krajowego i wprowadzenie ich w życie.
Informacje dodatkowe
Pracownik delegowany to pracownik oddelegowany przez pracodawcę do czasowego wykonywania pracy w innym państwie członkowskim UE. W 2016 r. w UE było 2,3 mln delegowanych pracowników. W latach 2010-2016 liczba osób delegowanych wzrosła o 69 %.
Źródło: www.europarl.europa.eu