Brexit – wszystko co powinieneś wiedzieć

Brexit – wszystko co powinieneś wiedzieć

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit) nastąpiło bardzo dużo zmian dla osób planujących wyjazd do Anglii oraz dla firm handlujących z tamtymi przedsiębiorcami. W  chwili obecnej Wielka Brytania traktowana jest praktycznie tak jak kraje trzecie, jednak w każdej sytuacji należy się zastanowić czy posiadamy odpowiednią wiedzę i dokumentację.

Czy do Wielkiej Brytanii będę potrzebować wizy?

Swobodne przemieszczanie zakończyło się 31 grudnia 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 roku wjazd do Wielkiej Brytanii na wakacje lub krótką wycieczkę jest możliwy jeśli posiada się aktualny i ważny paszport.

Jeśli zamierzasz rozpocząć pracę musisz spełnić warunki procedury wizowej – jednym słowem musisz uzyskać wizę która upoważni Cię do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii i rozpoczęcie pracy.

Niestety czasu w których można było przekroczyć granicę okazując jedynie dowód osobisty już się skończyły.

Pamiętaj zanim podejmiesz działania w zakresie przekroczenia granicy zapoznaj się  z obowiązkami związanymi z uzyskaniem odpowiednich dokumentów.

Krajowy dowód osobisty upoważniał będzie do wjazdu do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (co najmniej do 31 grudnia 2025 roku) tylko osoby, które:

 • osiedliły się lub uzyskały status tymczasowy (pre-settled status) w ramach Systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme);
 • złożyły wniosek o przyznanie ww. statusów w ramach EU Settlement Scheme w terminie do 30 czerwca 2021 roku, ale nie otrzymały jeszcze decyzji;
 • posiadają EU Settlement Scheme family permit;
 • otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych (Frontier Worker Permit);
 • są gośćmi Opieki Zdrowotnej S2 (S2 Healthcare Visitor);
 • są dostawcami usług narodowości szwajcarskiej (Swiss Service Provider).

Import towarów z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej a cło

Od 1 stycznia 2021 roku cały import z Wielkiej Brytanii do UE podlega formalnością celnym i musi być zgodny z przepisami strony importującej czyli spełniać wszystkie normy UE i podlegać kontroli pod kątem bezpieczeństwa, zdrowia i innych zasad porządku publicznego. Powróciły kontrole i formalności wymagane na mocy prawa UE, w tym przywozowe i wywozowe deklaracje skrócone, które mają zastosowanie do wszystkich towarów wprowadzanych na obszar celny UE lub opuszczających ten obszar.

Brexit – współpraca z brytyjskimi kontrahentami

Współpraca z przedsiębiorcami z UK też odbiega w chwili obecnej od norm.  Przedsiębiorcy który od 1 stycznia 2021 nadal chcą handlować z Wielką Brytanią, muszą ponownie uzyskać numer EORI (numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych). W Polsce, aby uzyskać nowy numer EORI, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Eksport żywności do Wielkiej Brytanii

Od  1 stycznia 2022 r.  zacznie również obowiązywać zakaz eksportu z obszaru UE do Wielkiej Brytanii następujących produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO):

 • chłodzone mięso mielone (wołowe, wieprzowe, jagnięce, baranie oraz kozie);
 • chłodzone lub mrożone mięso mielone (drobiowe);
 • oddzielone mechanicznie mięso pozyskane z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych;
 • nieklasyfikowane jaja;
 • surowe mleko od krów pochodzących ze stad zarażonych gruźlicą;
 • chłodzone surowe wyroby mięsne.

To tylko niektóre ze zmian jakie obowiązują. Przed wyjazdem, zamiarem nawiązania współpracy należy indywidualnie podejść do tematu i przeanalizować wszystkie niezbędne dokumenty które będą potrzebne, do prawidłowego zabezpieczenia transakcji.

Szczegółowe informacje na temat Brexit można znaleźć na rządowej stronie: www.gov.pl/web/wielkabrytania/brexit