Założenie firmy transportowej obostrzone jest większą ilością obowiązków niż standardowej działalności. Dlatego ważne jest odpowiednie biuro rachunkowe dla firmy transportowej. Ważne też jest że większość biur rachunkowych nie specjalizuje się w rozliczaniu kierowców a są to tematy bardzo ważne.
Założenie firmy transportowej związane jest bezpośrednio z uzyskaniem licencji transportowej. Jeśli usługi mają być świadczone w ramach tak zwanego transportu krajowego opłaty za uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wynoszą nieco ponad tysiąc złotych. Jeśli zaś transport ma być międzynarodowy należy wystąpić o licencję międzynarodową do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego – gdzie opłaty wynoszą grubo ponad 5 tysięcy złotych. W ostatnim czasie w związku z wdrażaniem Pakietu Mobilności firmy zajmujące się tak zwanym transportem lekkim – to jest do 3,5 tony zostały zobowiązane do uzyskania licencji międzynarodowej (ważne licencja ta dotyczy tylko i wyłącznie przewozów międzynarodowych – transport krajowy nie wymaga uzyskania żadnej licencji).
Biuro rachunkowe dla firmy transportowej
Spełnienie wyżej wymienionych obowiązków to tylko początek „zabawy” z transportem. Zakup samochodu, znalezienie odpowiedniej spedycji (bądź samodzielne wyszukiwanie ładunków), zatrudnienie kierowcy to czasochłonne zajęcie. Jeśli doliczyć do tego czas potrzebny na prawidłowe rozliczenie kierowców – zakres obowiązków robi się coraz większy. Dlatego większość firm postanawia zlecić rozliczenie kierowców specjalistom. Nie mniej jednak w tym miejscu warto się zastanowić czy nie lepiej poszukać biura rachunkowego dla firmy transportowej, które specjalizuje się w rozliczaniu kierowców.
Dlaczego znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego specjalizującego się w rozliczaniu firm transportowych jest tak ważne?
Jeśli nawiążesz współpracę z biurem rachunkowym, które nie do końca zajmuje się firmami transportowymi może się okazać, że po przesłaniu rozliczeń z firmy rozliczającej otrzymasz informację, iż kadrowa nie potrafi bądź nie ma odpowiedniego programu/ wiedzy do rozliczenia kierowców zgodnie z Pakietem Mobilności. Pozostaje Ci wtedy albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, które będzie zajmowało się rozliczaniem kierowców (tj. prawidłowym przygotowywaniu list płac z uwzględnieniem wirtualnych diet i obniżkami ZUS/ PIT) albo wypłacać kierowcom olbrzymie wynagrodzenia wraz z dodatkowymi obciążeniami ZUS-owskim i podatkowymi.
W biurze rachunkowym specjalizującym się w rozliczaniu kierowców otrzymasz kompleksowe wsparcie wraz z szczegółowym wyjaśnieniem obowiązków jakie ciążą na Tobie jako pracodawcy w związku z prawidłowym prowadzeniem ewidencji czasu pracy oraz naliczaniu wynagrodzeń w oparciu o płacę sektorową. Pamiętaj że za brak ewidencji czasu pracy możesz dostać mandat w wysokości 1000,00 zł na każdego kierowcę. Ostatnie zmiany w przepisach wprowadziły również obowiązek przechowywania takiej ewidencji przez dziesięć lat.
Zmiany jakie wprowadził Pakiet Mobilności są ogromne, brak możliwości uwzględniania w kosztach działalności delegacji kierowców międzynarodowych, obowiązek rozliczania płacy sektorowej, obniżki ZUS oraz PIT w oparciu o wirtualne diety spowodowały że rozliczenie kierowcy nie odbywa się na takich samych zasadach jak innych pracowników. Rozliczanie firm transportowych zawsze było skomplikowane, dlatego dla własnego spokoju warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym mającym wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.