Biuro rachunkowe dla firmy transportowej

Biuro rachunkowe dla firmy transportowej

Założenie firmy transportowej obostrzone jest większą ilością obowiązków niż standardowej działalności. Dlatego ważne jest odpowiednie biuro rachunkowe dla firmy transportowej. Ważne też jest że większość biur rachunkowych nie specjalizuje się w rozliczaniu kierowców a są to tematy bardzo ważne.

Założenie firmy transportowej związane jest bezpośrednio z uzyskaniem licencji transportowej. Jeśli usługi mają być świadczone w ramach tak zwanego transportu krajowego opłaty za uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wynoszą nieco ponad tysiąc złotych. Jeśli zaś transport ma być międzynarodowy należy wystąpić o licencję międzynarodową do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego – gdzie opłaty wynoszą grubo ponad 5 tysięcy złotych. W ostatnim czasie w związku z wdrażaniem Pakietu Mobilności firmy zajmujące się tak zwanym transportem lekkim – to jest do 3,5 tony zostały zobowiązane do uzyskania licencji międzynarodowej (ważne licencja ta dotyczy tylko i wyłącznie przewozów międzynarodowych – transport krajowy nie wymaga uzyskania żadnej licencji).

Biuro rachunkowe dla firmy transportowej

Spełnienie wyżej wymienionych obowiązków to tylko początek „zabawy” z transportem. Zakup samochodu, znalezienie odpowiedniej spedycji (bądź samodzielne wyszukiwanie ładunków), zatrudnienie kierowcy to czasochłonne zajęcie. Jeśli doliczyć do tego czas potrzebny na prawidłowe rozliczenie kierowców – zakres obowiązków robi się coraz większy. Dlatego większość firm postanawia zlecić rozliczenie kierowców specjalistom. Nie mniej jednak w tym miejscu warto się zastanowić czy nie lepiej poszukać biura rachunkowego dla firmy transportowej, które specjalizuje się w rozliczaniu kierowców.

Dlaczego znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego specjalizującego się w rozliczaniu firm transportowych jest tak ważne?

Jeśli nawiążesz współpracę z biurem rachunkowym, które nie do końca zajmuje się firmami transportowymi może się okazać, że po przesłaniu rozliczeń z firmy rozliczającej otrzymasz informację, iż kadrowa nie potrafi bądź nie ma odpowiedniego programu/ wiedzy do rozliczenia kierowców zgodnie z Pakietem Mobilności. Pozostaje Ci wtedy albo nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, które będzie zajmowało się rozliczaniem kierowców (tj. prawidłowym przygotowywaniu list płac z uwzględnieniem wirtualnych diet i obniżkami ZUS/ PIT) albo wypłacać kierowcom olbrzymie wynagrodzenia wraz z dodatkowymi obciążeniami ZUS-owskim i podatkowymi.

W biurze rachunkowym specjalizującym się w rozliczaniu kierowców otrzymasz kompleksowe wsparcie wraz z szczegółowym wyjaśnieniem obowiązków jakie ciążą na Tobie jako pracodawcy w związku z prawidłowym prowadzeniem ewidencji czasu pracy oraz naliczaniu wynagrodzeń w oparciu o płacę sektorową. Pamiętaj że za brak ewidencji czasu pracy możesz dostać mandat w wysokości 1000,00 zł na każdego kierowcę. Ostatnie zmiany w przepisach wprowadziły również obowiązek przechowywania takiej ewidencji przez dziesięć lat.

Zmiany jakie wprowadził Pakiet Mobilności są ogromne, brak możliwości uwzględniania w kosztach działalności delegacji kierowców międzynarodowych, obowiązek rozliczania płacy sektorowej, obniżki ZUS oraz PIT w oparciu o wirtualne diety spowodowały że rozliczenie kierowcy nie odbywa się na takich samych zasadach jak innych pracowników. Rozliczanie firm transportowych zawsze było skomplikowane, dlatego dla własnego spokoju warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym mającym wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.