Przed 10 stycznia nie zapomnij o PIT-12

Przed 10 stycznia nie zapomnij o PIT-12

Pracownicy mają możliwość uniknąć rozliczenia rocznego. Jeśli tylko przed 10 stycznia 2017 r. przekażą pracodawcy PIT-12, ich deklaracja podatkowa zostanie sporządzona przez zakład pracy.

Pracodawca, który przed 10 stycznia otrzyma PIT-12 zobowiązany będzie do końca lutego 2017 r. przesłać do urzędu skarbowego oraz do pracownika PIT-40. Pracownik nie musi w takim przypadku sporządzać własnej deklaracji podatkowej. Wysłany PIT-40 jest jego rozliczeniem rocznym. Musi być jednak świadomy, że rozliczając się na PIT-40:

  • nie odlicza ulg podatkowych (oprócz rozliczanych przez pracodawcę składek ZUS, zdrowotnych, zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu),
  • nie może przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego,
  • nie może rozliczać innych kosztów uzyskania przychodów niż stosowane przez pracodawcę, ewentualnie kosztów wynikających z imiennych biletów miesięcznych, które były wyższe niż koszty ryczałtowe,
  • nie może rozliczyć się łącznie z małżonką lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko,

Jeśli pracownik nie ma innych przychodów – PIT-40 jest tylko informacją od pracodawcy, z którą nie musi nic więcej robić. Obowiązek sporządzenia deklaracji podatkowej nie będzie go dotyczył.

Jeżeli pracownik posiada inne źródła przychodów, to PIT-40 może być połączony z deklaracją:

W takim przypadku podatnik przekazuje wypełnione odpowiednie z powyższych trzech deklaracji i na tym kończy rozliczenie podatkowe.

Nie można PIT-40 natomiast łączyć z PIT-37 czy PIT-36. Innymi słowy uzyskiwanie innych przychodów, opodatkowanych według skali podatkowej, rozliczanie ulg podatkowych lub kosztów uzyskania innych, niż wskazane przez pracodawcę) zmusza do sporządzenia dodatkowej deklaracji PIT – korygującej rozliczenie przeprowadzone przez pracodawcę. W takim przypadku pracownik może wykorzystać PIT-40 i oprócz dodatkowych pozycji, które chce wypełnić, musi wpisać na nim również kwoty zawarte pierwotnie w przekazanym mu przez pracodawcę PIT-40. Deklaracje PIT-36 lub PIT-37 składa wówczas do końca kwietnia 2017 r.

Przekaż PIT-12 przed 10 stycznia

Pracodawca nie musi formalnie potwierdzać daty przyjęcia PIT-12. Niemniej powinien poinformować pracowników, że oświadczenie musi zostać mu przekazane przed 10 stycznia 2017 r. W przypadku wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej, decydować powinna być data wysłania oświadczenia listem poleconym.

Źródło: www.pit.pl

Dlaczego warto nam zaufać?

498
rozliczanych pracowników
169
obsługiwanych firm
100%
satysfakcji
14
lat doświadczenia

Nadchodzące wydarzenia
i ważne terminy

15Lip
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za czerwiec 2020 – pozostali płatnicy składek

20Lip
Termin płatności PIT

Wpłata za czerwiec 2020 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

27Lip
Termin płatności VAT

Wpłata podatku VAT za czerwiec 2020 r.

10Sie
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za lipiec 2020 – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie

17Sie
TERMIN PŁATNOŚCI ZUS

Wpłata składek ZUS za lipiec 2020 – pozostali płatnicy składek

20Sie
TERMIN PŁATNOŚCI PIT

Wpłata za lipiec 2020 r. miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Zobacz wszystkie wydarzenia