+48 14 692 49 77; +48 733 339 337 kontakt@euroPiM.pl
 Graniczna 8A (I piętro) 33-100 Tarnów

JUŻ DZISIAJ W NOCY KIEROWCO !!! Pamiętaj w ten weekend zmień czas w tachografie przed wyruszeniem w trasę. Jeżeli nie dokonamy zmiany ustawienia czasu w tachografie zgodnie z czasem obowiązującym, podczas kontroli możemy zostać ukarani mandatem od 100 zł do 1000zł.

Zmiana z czasu zimowego na letni, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2016 r. (ostatni weekend marca),  czyli już w ten  weekend.

W nocy z 25 na 26 marca przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. To sprawi, że w ostatni weekend marca w nocy z soboty na niedzielę będziemy spali o godzinę krócej.

Polacy tradycyjnie przestawiają zegarki z godz. 2.00 na 3.00. Ta zmiana zgodnie z założeniami ma umożliwić efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego i lepsze spożytkowanie coraz dłuższych dni w kolejnych miesiącach. Latem czas lokalny w większości krajów świata przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, a to oznacza, że zachód słońca następuje godzinę później.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2016. Kiedy przestawić zegarki?

W historii naszego kraju były okresy, w których zmiany czasu z zimowego na letni nie przeprowadzano. Było to przede wszystkim związane z sytuacją wojenną Polski. Moment zmiany czasu zawsze wprowadza trochę zamieszania w rozkłady pociągów oraz połączeń lotniczych.

Przejście z czasu zimowego na astronomiczny, potocznie zwany letnim, skutkuje jedną godziną mniej w nocy z soboty na niedzielę (wskazania pchamy o godz. 2:00 na 3:00). To nie dobra wiadomość, szczególnie dla tych osób, którzy uwielbiają dłużej poleżeć w łóżku w niedzielny poranek.
Konieczność dostosowania wskazań zegarków — pchnięcia o godzinę — jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwa. Wskazania w większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne są korygowane w sposób automatyczny. Dzięki temu możemy bez obaw o pomyłkę zerknąć w niedzielny poranek na czas w naszym smartfonie.