+48 14 692 49 77; +48 733 339 337 kontakt@euroPiM.pl
 Graniczna 8A (I piętro) 33-100 Tarnów

Wszystkich posiadaczy aut w Polsce na pewno zainteresuje ta informacja. Opublikowano projekt zmian, który zakłada wprowadzenie sporych udogodnień dla kierowców w naszym kraju. Będzie mniej mandatów i formalności! Sprawdź poniżej jakie zmiany mogą wejść w życie.

Nowe udogodnienia dla kierowców są zapisane w projekcie ustawy, który właśnie został opublikowany. Ma to być ciąg dalszy wprowadzania zmian w prawie drogowym. Pierwsze weszły w życie w ubiegłym roku. Od 1 października 2018 nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Już wtedy mówiło się o planach rozszerzenia udogodnień. Warto się dowiedzieć, co i kiedy zostanie zmienione w przepisach dotyczących kierowców.

Koniec mandatów za brak prawa jazdy podczas kontroli

Najbardziej istotna nowość to ta, która dotyczy prawa jazdy. Projekt zakłada zniesienie obowiązku wożenia dokumentu ze sobą. Co za tym idzie, znikną wystawiane za to mandaty. W przypadku kontroli, drogówka będzie sprawdzała uprawnienia w systemie na podstawie danych z dowodu osobistego. W przypadku nałożenia kary odebrania prawa jazdy na 3 miesiące, policjant będzie dokonywał wpisu w bazie danych Centralnej Ewidencji Kierowców. Taka adnotacja będzie widoczna dla wszystkich innych patroli drogówki.

Koniec z wymianą dowodów rejestracyjnych

Ten przepis również jest udogodnieniem. Wymiana dowodu rejestracyjnego następowała po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki i wiązała się z wydatkami. Koszt procedury to 71,50 zł. Nowe przepisy wprowadzą możliwość decydowania o tym, czy chcemy wymienić dowód rejestracyjny czy nie.

Zmiany przy rejestracji pojazdu

Nowelizacja zniesie obowiązek posiadania nalepki kontrolnej i wydawania karty pojazdu. Zarówno naklejka jak i karta pojazdu są dziś zupełnie niepotrzebne z punktu widzenia prawa. Kolejnymi udogodnieniami będzie też możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego przy zakupie używanego auta oraz opcje rejestrowania nowych aut przez salony samochodowe.

Kiedy udogodnienia wejdą w życie?

Projekt trafił właśnie do konsultacji międzyresortowych. Wszystko zależy więc od tego, jak długo potrwają jeszcze prace w rządzie. Gdy gotowa nowelizacja zostanie ogłoszona, większość nowych przepisów zacznie obowiązywać po trzech miesiącach od jej opublikowania.

Źródło: https://www.eska.pl/news