+48 14 692 49 77; +48 733 339 337 kontakt@euroPiM.pl
 Graniczna 8A (I piętro) 33-100 Tarnów

Czechy obowiązkowe dokumenty kierowców i pracowników delegowanych

Czeska Inspekcja Pracy na swojej stronie opublikowała informację, jakie dokumenty powinni mieć przy sobie pracownicy delegowani do pracy w Czechach.

Czechy obowiązkowe dokumenty zgodnie z dokumentem opublikowanym przez CIP pracownicy delegowani oraz przewoźnicy drogowi powinni posiadać:
– zaświadczenie A1
– przetłumaczoną umowę o pracę

Obowiązek ten dotyczy również pracowników mobilnych, w tym przewoźników drogowych.

W przypadku, gdy nie mamy przy sobie powyższych dokumentów, służby kontrolne mogą ukarać przewoźnika mandatem w wysokości do 500.000 CZK, co w przeliczeniu na złotówki wynosi nieco ponad 80 tysięcy złotych.

Dokument w języku angielskim dostępny jest na stronie Czeskiej Inspekcji Pracy TUTAJ

Informacje w języku polskim dotyczące warunków pracy i płac pracowników delegowanych w ramach świadczenia usług na teren Republiki Czeskiej TUTAJ

Przypominamy również, że  przez Czechy obowiązkowe dokumenty są potrzebne jak również obowiązkowe wyposażenie w każdym pojeździe powinno się znajdować.
 
Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:
– zapasowy bezpiecznik elektryczny
– zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany
– podnośnik samochodowy
– klucz do demontażu kół
– koło zapasowe
– apteczka samochodowa
– trójkąt ostrzegawczy.

Wskazane jest także posiadanie co najmniej jednej kamizelki odblaskowej.

Motocykle natomiast muszą być wyposażone w zapasowy bezpiecznik, zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz apteczkę.

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia obowiązkowego pozostałych pojazdów można znaleźć w DzU 341/2002 oraz na stronie www.mvcr.cz

Kierowcy jadący do Czech powinni też pamiętać o obowiązku posiadania winiet.

Motocykle na czeskich autostradach nie muszą mieć winiety – winiety obowiązują jedynie dla pojazdów dwuśladowych, czyli 4 i więcej kołowych.